Praha

http://www.hygpraha.cz

Zákaz koupání doposud platí na koupališti Šeberák v Praze-Kunraticích, ve vodě se vyskytují sinice. Voda nevhodná ke koupání je na koupališti Džbán.

Středočeský kraj

http://www.khsstc.cz

Zhoršenou kvalitu vody ve Středočeském kraji naměřili hygienici podle posledních zveřejněných výsledků pouze v rybníku Jureček u města Říčany. Koupání je tam nevhodné pro citlivější jedince, jinak nebezpečné není. V Bělé pod Bezdězem si můžete všimnout zhoršených viditelných vlastností vody, která ale není nebezpečná.

Stejně je tomu tak i s vodní nádrží Písník v Bakově nad Jizerou, jezeru Hradištko I u Kolína a na pláži Nová Živohošť u vodní nádrže Slapy. Ostatní slapské pláže Měřín a Nová Rabyně hlásí dobrou vodu vhodnou ke koupání.

Plzeňský kraj

http://www.khsplzen.cz

Špatně skončila při měření Plzeňském kraji kvůli sinicím zejména voda v rybnících Valcha a Hnačov v klatovském okrese. Hygienici jim udělili druhý nejhorší stupeň na pětibodové stupnici kvality, který označuje vodu nevhodnou ke koupání.

Voda se zhoršila i v plzeňském jezírku Košutka, na stejném stupni zůstává koupaliště Podhájí u Horšovského Týna. Hygienici hlásí na obou místech zhoršenou jakost vody. Po koupání se raději osprchujte.

V ostatních přírodních koupalištích se můžete smočit bez rizika, pouze koupaliště u Černíkova na Domažlicku hlásí smyslově postižitelnou zhoršenou kvalitu vodní plochy. Nicméně žádná omezení neplatí.

Karlovarský kraj

http://www.khskv.cz

V Karlovarském kraji po posledním měření z 11. června hygienici kvůli masivnímu výskytu sinic považují za nebezpečnou ke koupání vodu na brouzdališti koupaliště Rolava v Karlových Varech a také Velký rybník u obce Hroznětín. Voda na rolavské pláži a u mola může být v některých případech také nevhodná ke koupání. Zhoršená kvalita by mohla způsobit zdravotní rizika zejména citlivějším jedincům.

Ostatní vodní plochy můžete využívat bez omezení, pouze Hamrníce u Mariánských Lázní, Nová Role, rybník Velká Anna u Nového Sedla hlásí smyslově postižitelné zhoršení (patří mezi ně například zakalená voda). Koupat se ale můžete bez ohrožení. Obvykle nebezpečná vodní nádrž Skalka je kvůli opravě hráze přes letošní léto vypuštěná.

Ústecký kraj

http://www.khsusti.cz

Citlivější lidé náchylnější ke zdravotním problémům by se v Ústeckém kraji měli vyhýbat koupání v rybníku v obci Chabařovice v okrese Ústí nad Labem. Voda je tam podle měření z 11. 7. nevhodná ke koupání kvůli výskytu toxických sinic.

Na koupališti v Jetřichovicích měření prokázala mírně zvýšené hodnoty enterokoků a bakterií, nicméně voda je stále vhodná ke koupání. Přítomnost enterokoků zjistily i testy vody z rybníku Mikulášovice, ale ani tady žádná omezení neplatí. Fytoplankton zaznamenali hygienici v jezeře Chmelař na Litoměřicku.

Liberecký kraj

http://www.khslbc.cz

V červnu vyhlášený zákaz koupání kvůli naměřeným nebezpečným hodnotám platí nadále ve vodní nádrži Horka na Českolipsku. Přemnožily se tu sinice. Vodní nádrž nicméně ke koupání neslouží, lidé si k ní jezdí zejména zajezdit na vodních lyžích, uvádí webové stránky krajské hygienické stanice.

Zhoršenou kvalitu vody, která může být pro citlivé jedince nebezpečná, hygienici naměřili ještě na několika místech na Českolipsku, a to na koupališti Hamr na Jezeře a zejména ve všech částech Máchova jezera. Sníženou průhlednost vody, ale dobrou kvalitu zaznamenali na koupališti Sloup v Čechách.

Královéhradecký kraj

http://www.khshk.cz

V Královéhradeckém kraji hygienici tradičně zaznamenali spolu se sníženou průhledností vody také nadměrný výskyt sinic v přehradní nádrži Rozkoš u Náchoda. Koupání by mohlo vnímavějším lidem způsobit zdravotní problémy. Proto se doporučuje po každém koupání se osprchovat čistou vodou.

Stejná doporučení platí i v jičínském Oborském rybníku, kde testy prokázaly zvýšené množství bakterií a také fekálního znečištění. Trutnovské koupaliště Dolce je sice zakalené, ale žádná omezení hygienici nevydali.

Pardubický kraj

http://www.khspce.cz

V Pardubickém kraji měření poukázala na zhoršenou kvalitu vody zejména ve vodní nádrži Seč na Chrudimsku. Náchylnější lidé by se tu koupání měli vyhýbat. Stejná doporučení platí pro rybník Rosnička na Svitavsku, kde hygienici kromě snížené průhlednosti vody zjistili i přítomnost bakterií a zelených řas.

Na několika místech také zaznamenali zhoršené viditelné vlastnosti vody, mezi které patří její průhlednost. Jedná se o rybník Dlouhý u Lanškrouna na Orlickoústecku. Menší umělá nádrž v rekreačně-sportovním areálu Horní Bradlo na Chrudimsku, kde hygienici na konci června naměřili zvýšené množství fytoplanktonu, byla vypuštěna a opětovně napuštěná vodou. Výsledky odběru ze 14. července zveřejní v 29. týdnu.

Olomoucký kraj

http://www.khsolc.cz

V Olomouckém kraji laboratorní testy neprokázaly žádné zhoršené podmínky pro koupání. Měření poukázala pouze na zhoršené viditelné vlastnosti vody v koupališti v areálu Campingu Baldovec na Prostějovsku. Nicméně i tam označili hygienici vodu za nezávadnou.

Moravskoslezský kraj

http://www.khsova.cz

V Moravskoslezském kraji se kvalita vody od minulého testování trochu zlepšila, žádná z měření nepřiřadila jakékoli z vodních ploch stupeň tři na pětibodové škále. Obecná omezení hygienici nevydali, pouze na několika místech zaznamenali sníženou průhlednost vody. Jedná se o rybník Bohušov na Bruntálsku, vodní nádrž Údolí mladých – Bílovec a na Frýdecko-Místecku pak zejména o vodní nádrže Baška, Brušperk a Olešná.

Zlínský kraj

http://www.khszlin.cz

Ve Zlínském kraji je voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi v přehradě Bystřička nedaleko Vsetína, kde je u hráze i u pláže voda atypicky zakalená. Na ostatních měřených místech je voda v pořádku.

Jihomoravský kraj

http://www.khsbrno.cz

V Jihomoravském kraji neplatí žádný zákaz koupání, nicméně zhoršené podmínky, zejména pro citlivé osoby a těhotné ženy, vykazují všechny měřené úseky okolo Brněnské přehrady: Kozí horka, Rakovec, Rokle i Sokolské koupaliště.

Opatrní buďte i na pláži Bítov na Vranovské přehradě a u vodní nádrže Výrovice na Znojemsku. Voda se tam od posledního měření zhoršila, proto se raději po koupání sprchujte. Pláž Vranov u Vranovské přehrady může být zakalená, ale žádná omezení pro ni neplatí. Podobně hygienici hodnotí rybník Olšovec v okrese Blansko, vodní nádrž Lučina a koupaliště v Bohuslavicích na Znojemsku.

Vysočina

http://www.khsjih.cz

Na Vysočině byste se neměli koupat zejména v Pekle, vodní ploše ve městě Polná v jihlavském okrese. Hygienici tam našli velké množství sinic, naměřili i nadlimitní hodnoty chlorofylu a celkového fosforu. Zdravotní potíže hrozí zejména citlivým jedincům.

Voda nevhodná ke koupání je kvůli přemnožení sinic a fytoplanktonu i v Pávově na Jihlavsku. V okolí Pelhřimova se sinice přemnožily také v rybníku Stráž. Omezené užití platí v Pelhřimáku u Lipnice nad Sázavou, v Borovince a Okrouhlíku na Jihlavsku, na koupališti v Černovicích nebo v rybníku Rathan u Náměště nad Oslavou. Ve vodě mohou být sinice a fytoplankton, citlivější lidé by proto měli být opatrní. Po koupání se raději osprchujte.

Omezené užití platí i pro Pilskou nádrž u Žďáru nad Sázavou, na sázavském koupališti a v rybníku Zuberský. Voda je tam zakalená, znečištěná listím nebo obsahuje zvýšené hodnoty fosforu a kyslíku.

Jihočeský kraj

http://www.khscb.cz

V Jihočeském kraji hygienickým požadavkům neodpovídá voda u Vojníkova na Orlíku, hrozí dokonce akutní poškození zdraví. Kvalita vody se zhoršila i v Horní Plané na Lipně, menší riziko zdravotních problémů hrozí u tábořiště Podolsko na Orlíku. V obou případech hygienici doporučují se po koupání osprchovat.