Interiéru funcionalistické kavárny Era dominuje šroubovicové schodiště.
Foto: ČTK
Jen malý kousek od slavné vily Tugendhat si můžete stylově objednat kávu v oblíbeném podniku meziválečné brněnské smetánky. Po více než půl století tu po citlivé rekonstrukci opět otevřela kavárna Era.

Není sice tak slavná jako vila Tugendhat, znalci si jí ale velmi cení. Funcionalistická budova byla v letech 1928 až 1929 postavena podle návrhu brněnského architekta Josefa Kranze. Čisté průčelí by mohlo sloužit jako průvodce tímto uměřeným architektonickým stylem.

Dominantním prvkem dvoupatrového interiéru kavárny je výrazné schodiště ve tvaru šroubovice. V dalším patře se původně nacházel byt majitele kavárny. V nejvyšším patře zájemci o funcionalistickou architekturu už za pár měsíců najdou mutimediální výstavu věnovanou Josefu Kranzovi.

Ten kromě kavárny Era v Brně realizoval například budovu kina Avia nebo Slavíkovu vilu.

Stavba v brněnské čtvrti Černá Pole byla v roce 1959 znárodněna. Místo kávy se v ní poté několik let servírovalo pivo. V sedmdesátých letech byla zanedbaná budova převedena do správy Vysoké školy zemědělské, ale i když byla zanesena na seznam kulturních památek, nadále chátrala.

Rekonstrukce objektu započala v roce 2008 a ze 60 procent byla hrazena z evropských fondů.  

 

HN

Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.