Francouzský rychlovlak TGV
Foto: Shutterstock
V Německu a Francii si kupte jízdenky s předstihem na webu, v zemích Beneluxu se vyplatí jízdenky InterRail. Jak ušetřit na železnici v dalších evropských zemích, se dočtete v IN magazínu Hospodářských novin.

Jak ušetřit na německé železnici

V Německu se pokud možno vyhněte pořizování jízdenky na delší vzdálenost až těsně před odjezdem vlaku - v takovém případě totiž na displeji může naskočit v eurech i tříciferná částka. Jednotlivé lístky na bleskurychlé Intercity expresy (až 300 km/h) je nejlépe koupit v předprodeji na webu německých drah, kde se ceny pohybují na vybraných relacích od 19 eur, spíše ale zaplatíte o trochu více. Pokud plánujete více cest během krátké doby, tak se vyplatí některá z nabídek InterRailu. Například 4 dny cestování po Německu v průběhu jednoho měsíce vycházejí jen na 55 eur denně a neplatíte už žádné příplatky.

Spokojíte-li se s jízdami regionálními vlaky - i ty jsou často luxusní -, je tu pro vás nabídka tzv. zemských jízdenek (Länder-Tickets). Ty umožňují jeden den neomezeného cestování po jedné nebo více spolkových zemích až pěti lidem a stojí 20-29 eur za skupinu. Existují i levnější varianty pro jednotlivce.

Cestujete-li na delších úsecích, vyplatí se jízdenka InterRailu.

Populární jízdenka Schönes-Wochenende-Ticket (39 eur) je platná za podobných podmínek pouze o víkendu, zato ale pro celé Německo. Lístky uznávají i na většině tratí provozovaných menšími dopravci mimo Deutsche Bahn, stejně tak i v městských vlacích (S-Bahn). Kupte si je v automatu, ušetříte dvě eura.

Pro víkendové železniční cesty v česko-německém pohraničí je vhodná nabídka Českých drah SONE+DB, která opravňuje až 5 lidí současně k využívání příhraničních železnic na české i německé straně. Za 300-350 Kč tak dojedete například do Passau, Regensburgu, Bayreuthu, Chemnitzu či Drážďan a zpět.

Příklady spojů

spoj doba jízdy (v min.) cena jízdenky (v eurech)
Berlín-Mnichov 370 od 39
Berlín-Hamburk 100 od 29
Mnichov-Hamburk 360 od 39
Frankfurt-Mnichov 200 od 29
Norimberk-Stuttgart 140 od 19

 

Jak ušetřit ve francouzských vlacích

Půvabné nádraží ve východofrancouzském Colmaru

Jízdenky na dálkové spoje si pořiďte předem na webu francouzských drah, nejlépe s měsíčním předstihem. Prodávají se na podobném principu jako nízkonákladové letenky, tedy nejdražší jsou jízdenky na žádané termíny (pátek, svátky), levněji je většinou pořídíte uprostřed týdne. Rozdíly jsou obrovské, například za jízdenku z Paříže do Nice můžete zaplatit 25 eur, ale také více než 120 eur.

Příklady spojů

spoj                                                     
doba jízdy (v min.)
cena jízdenky (v eurech)
Paříž-Štrasburk                        
140
 29-86
Paříž-Marseille                         
 200  25-100
Paříž-Biarritz                            
 310  25-85
Marseille-Bordeaux                     
 360  17-50

 

Jak ušetřit na drahách v zemích Beneluxu

Vlakem můžete navštívit například belgický Gent

Jednodenní síťová jízdenka v Nizozemsku stojí ve 2. třídě 44 eur a vyplatí se při cestách delších než 250 kilometrů. Za dítě v doprovodu dospělého dáte na celý den jen 2,50 eura, celodenní jízdenka pro bicykl přijde na 6 eur. Jízdenky si v Nizozemsku kupte na nádraží v automatu, je to levnější než u okénka.

Dobrou volbou pro cestování po Belgii je bloček deseti jízdenek, který stojí 74 eur a platí na deset jízd mezi kterýmikoli dvěma nádražími v zemi; jedna trasa vyjde na pouhých 7,40 eura. Taková cesta může být i s přestupem a bloček může používat více lidí.

Chcete-li cestovat po Nizozemsku, Belgii i Lucembursku současně, zvažte nákup Benelux pasu z nabídky InterRail. Jednotlivé jízdenky přes hranice jsou totiž v "nízkých zemích" poměrně drahé.

Příklady spojů

spoj                                             
doba jízdy (v min.) 
cena jízdenky (v eurech)
Amsterodam-Rotterdam     
 40-70  13,40
Haag-Utrecht                    
 40-50  9,70
Amsterodam-Brusel           
 120-160  od 29
Brusel-Lucemburk                   
 180  35,40