Stěny tzv. krčem v ruinách zdobí nejrůznější dekorace
Foto: Jana Čavojská
Hlavní město Maďarska je rejdištěm svébytných umělců, alternativních představení i neobvyklých klubů. Opuštěné budovy zabírají kultovní "puby v ruinách", které se čas od času stěhují, zavírají a znovu budují, protože domy, v nichž fungují, propadnou demolici. Do města se sbíhají divadelníci, malíři i muzikanti.

Hubený pán s dlouhými šedivými vlasy mě zve do svého království. "Pozor na psa za dveřmi," upozorňuje ještě. Potom vejdeme. Nalevo je temná komora, napravo ložnice s obývákem, pracovnou a ateliérem. Místnosti dominuje postel a obrovské černé plátno před deskovým fotoaparátem. Ze stropu visí světla, na stěnách portrétní fotografie a po zemi se povaluje filmařské náčiní.

András Szirtes, známý maďarský filmař "dokumentu snu", tady uvažuje, tvoří i bydlí. "Můj byt je za Budapeští. Když se uprostřed noci vzbudím s nápadem, nemůžu sednout do auta a jet 50 kilometrů, abych ten nápad realizoval," říká. "Proto většinou spávám tady."

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.