Model nové čtvrti na pozadí modelu Titaniku.
Foto: ČTK - Mundil Stanislav
Před sto lety byl v Belfastu na vodu spuštěn Titanik. Teď na místě doků, kde byla nejproslulejší loď světa postavena, vyrůstá nová čtvrť, Titanic Quarter. Její panorama bude zdobit výrazná budova muzea.

Titanik byl vyroben - spolu se svým "dvojčetem" Olympic - v ohromných loděnicích Harland and Wolff u ústí místní řeky Lagan. Jeho historii připomíná v Belfastu už teď řada památek, včetně expozice v dopravním muzeu a památníku obětem ztroskotání u belfastské radnice.

Ve městě nyní vrcholí festival výstav a koncertů věnovaných Titaniku, který skončí slavností 31. května. V tento den to bude sto let od chvíle, kdy byl spuštěn z loděnice do vody. Belfast si toto datum připomíná, přestože dokončovací práce na lodi pokračovaly v nedalekém suchém doku a "hotový" Titanic se vydal na moře až skoro o rok později, aby 14. dubna 1912 narazil do ledovce a potopil se. "Když odsud vyplouval, byl v pořádku!" patří v Belfastu dosud k oblíbeným rčením.

Přes slavnou minulost postihl loděnice v Belfastu úpadek, v 60. letech se doky začaly postupně uzavírat a v roce 2004 odsud vyplulo poslední nové plavidlo - loď britského vojenského námořnictva. Dnes zde z loděnic zůstaly už jen ohromné jeřáby, které byly vyhlášeny kulturními památkami, a několik původních budov, například sídlo společnosti Harlan and Wolff, kde vznikly plány Titaniku. Je tu také stále ohromná lakovna, kde se natíraly velké části lodí před tím, než byly dopraveny do loděnice. Nyní se využívá především jako filmový ateliér.

Vedle nich v Titanic Quarter vyrůstají domy, kanceláře i výzkumné středisko místní univerzity. Celý regenerační projekt má stát asi miliardu liber (28,4 miliardy korun) a až bude za 25 let dokončen, mělo by tu na ploše 80 hektarů bydlet a pracovat na 30 000 lidí. Zatím je celý projekt hotový asi z desetiny.

Ze 70 procent půjde o obytné budovy, zbytek budou kanceláře, tvrdí Michael Graham, ředitel obchodní výstavby v Titanic Quarter. Podle Michaela Grahama, ředitele obchodní výstavby, by Titanic Quarter měla být smíšenou komunitou, kde vedle sebe budou bydlet protestanti i katolíci - na rozdíl od většiny Belfastu, který je dosud rozdělen na unionistické a republikánské oblasti.

Samotný Titanic bude připomínat výrazná budova muzea, která vyrůstá u místa, kde byla loď postavena. Tvar pětiúhelníku má připomínat hvězdu společnosti White Star Lines, které Titanic patřil. Jednotlivé cípy budovy mají připomínat lodní kýl.

Stojí přímo nad loděnicí, kde byly postaveny Titanic a Olympic. Na místě loděnice, odkud sklouzly do moře, vyroste park a náměstí, které budou mít půdorys ve tvaru obou lodí a budou je obklopovat obytné domy.

Dominanta celé Titanic Quarter bude otevřena příští rok ke 100. výročí první plavby Titanicu. Její expozice bude připomínat nejen slavnou loď, ale také rejdařskou a mořeplaveckou tradici Belfastu. Naplní-li se představy belfastské radnice, mělo by muzeum přilákat nejméně 150 000 návštěvníků ročně.