Konopí seté.
Foto: Thinkstock.com
Brzy si někteří pacienti půjdou vyzvednout výtažek z marihuany do lékárny na recept - v dějinách naší farmacie vůbec poprvé. Státní ústav pro kontrolu léčiv povolil užívání léčivého ústního spreje s obsahem kanabinoidů, čili výtažku z konopí setého.

Nyní záleží na výrobci a zároveň držiteli registrace, jak dokáže svůj výrobek v našich podmínkách prosadit. Proti jeho výraznějšímu uplatnění stojí už samotná indikace spreje.

Nový lék by měli dostat jen ti, u nichž tato nemoc způsobila střední až těžkou svalovou ztuhlost. Než se pacient "dočká" spreje s výtažkem z konopí, musí se prokázat, že jiné léky u něj tyto obtíže nezmírnily. Potom podle doporučení výrobce následuje čtyřtýdenní zkušební používání Sativexu s postupným zvyšováním denních dávek a teprve, když u pacienta nastane významné klinické zlepšení, bude mu lékař předepisovat sprej i nadále.

Druhým problém je poměrně vysoká cena léku. Ve Velké Británii stojí 10 ml Sativexu 125 liber (cca 3500 Kč) a pacient s průměrnou spotřebou tak za něj utratí kolem 10 000 Kč měsíčně. Pro náš trh nebyla cena tohoto léku ještě stanovena, pravděpodobně se od té britské ale příliš neodchýlí.

O využití látek obsažených v konopí setém jako léku se spekuluje již dlouho. Zatímco laičtí uživatelé - pacienti na ně nedají dopustit, lékařské kruhy zůstávají obezřetné.

Více se o novém léku dočtete v úterních Hospodářských novinách

HN

Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.