Princezna Beatrice (na snímku vpravo)
Foto: Reuters
Výtěžek z prodeje extravagantního kloboučku britské princezny Beatrice půjde na charitu.

Neobvyklá pokrývka hlavy, s kterou vnučka královny Alžběty II. překvapila na nedávné svatbě svého bratrance prince Williama s Catherine Middletonovou, se okamžitě stala terčem škodolibého zájmu veřejnosti i médií. Výtěžek dražby poputuje podle agentury AP na charitativní účely.

O možnost stát se vlastníkem kloboučku starorůžové barvy, jehož tvar kritici přirovnávali k mravenčím tykadlům, chobotnici, preclíku nebo jelenímu paroží, se prostřednictvím desetidenní dražby na portále eBay utkalo na čtyřicet zájemců. Konečná nabídka zněla na 81.100 liber (zhruba 2.294.000 Kč). Identitu nového majitele módní kreace z dílny irského návrháře Philipa Treacyho internetový aukční dům neuvedl.

reklama

Získané peníze podpoří aktivity Dětského fondu OSN (UNICEF) a organizace Childern in Crisis (Děti v krizi). "Vůbec nemohu uvěřit obrovskému zájmu o klobouk," citovala tisková zpráva UNICEF princeznu Beatrice. "Má svojí vlastní osobnost," dodala s tím, že tato "obrovská suma peněz" pomůže změnit život mnoha dětí k lepšímu.

Dvaadvacetiletá Beatrice a její sestra Eugenie, která se na královské svatbě rovněž objevila, jsou dcery prince Andrewa a Sarah Fergusonové. Na internetu vznikla o jejím klobouku stránka "Směšný klobouk princezny Beatrice na královské svatbě" s více než sty tisíci fanoušky. Objevila se tam i počítačově upravená fotografie, na níž americký prezident Barack Obama a jeho nejbližší spolupracovníci napjatě sledují akci k likvidaci teroristy Usámy bin Ládina v Pákistánu - všichni s těmito klobouky na hlavách.