Zvičinská chalupa
Foto: Štěpán Vítek
Vrch Zvičina ovládá malebný podkrkonošský kraj v trojúhelníku měst Dvůr Králové, Nová Paka a Hořice. Sama zdaleka viditelná, nabízí nádherné vyhlídky na Krkonoše i do Polabí stejně jako zamyšlení nad národnostními spory, které kdysi tímto krajem hýbaly.

Poměrně rozsáhlá oblast Podkrkonoší v sobě nese zvláštní auru: nejvyšší české pohoří se odtud zdá být na dosah ruky, přitom je však podkrkonošská krajina docela hustě osídlena a samozřejmě také klimaticky mnohem příznivější než Krkonoše. Nejlépe tento kontrast vynikne na jaře, kdy v Podkrkonoší už kvetou keře a stromy, zatímco na severním obzoru krkonošských plání ještě prosvěcuje sníh.

Vrch Zvičina (671 m) nad obcí Bílá Třemešná patří bezesporu k nejlepším vyhlídkovým bodům v oblasti a napomáhá tomu i nedávno znovu zpřístupněná rozhledna. Až nahoru na kopec se sice dá vyjet autem, ale mnohem lépe si malebnou jarní podhorskou krajinu užijete na pěším výletě. Trasa z Lázní Bělohrad přes Zvičinu do Bílé Třemešné měří necelých 20 kilometrů.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.