Hlavní novinářskou Pulitzerovu cenu za službu veřejnosti letos získal deník The Los Angeles Times za odhalení korupčního skandálu ve městě Bell. List uspěl ještě v jedné kategorii pro fotografy.

Dvě ceny letos získal ještě deník The New York Times, a to za zahraniční zpravodajství a komentáře. Výsledky prestižních ocenění dnes vyhlásila porota na Columbijské univerzitě v New Yorku.

Reportéři deníku The Los Angeles Times loni odhalili, že městští úředníci v kalifornském městě Bell těžce sužovaném hospodářskými problémy si tajně vyplácejí nehorázně vysoké platy a odměny. Tváří skandálu, který skončil zatýkáním a propouštěním, se stal městský správce Roberto Rizzo, který bral 800 tisíc dolarů ročně.

Ocenění i pro The New York Times

List The New York Times, který má historicky novinářských Pulitzerových cen nejvíce, letos mimo jiné získal ocenění za zpravodajství z Ruska. Podle poroty jeho zpravodajové "vtiskli lidskou tvář tamní ochabující justici".

Porota naopak neudělila cenu za aktuální zpravodajství, byť se loni udály tak převratné události jako zemětřesení na Haiti či únik ropy do Mexického zálivu. Svůj postoj nevysvětlila.

V literárních kategoriích uspěla například Jennifer Eganová s knihou A Visit from the Goon Squad. Cenu za nejlepší divadelní hru pak obdržel Bruce Norris za komedii Clybourne Park.

Ceny za vynikající přínos pro žurnalistiku a literární a hudební obory nesou jméno Josepha Pulitzera, amerického novináře a vydavatele původem z Maďarska. Od roku 1917 je uděluje newyorská Columbijská univerzita. Jsou určené pouze americkému tisku a tvůrcům. Laureátům Pulitzerovy ceny, vyjma autorů, jejichž práce jsou odměněny zlatou medailí, přísluší odměna 10 000 dolarů (asi 185 000 korun).

reklama