Obyvatel kreolské vesnice
Foto: Štěpán Vítek
Strmé stráně pokrývá hustá tropická vegetace se záplavou květin, k nebi se tyčí dvě obří sopky, teplota tyrkysového moře atakuje 30 °C. K tomu evropská spořádanost, čisto a pohoda. Existuje jen velmi málo míst na světě, kde tohle všechno najdete společně: francouzský ostrov Réunion v Indickém oceánu, ležící těsně nad obratníkem Kozoroha, k těm šťastným patří.

Dnešní osud Réunionu se utvářel na počátku 17. století: zatímco portugalští námořníci, kteří u břehů tehdy neosídleného ostrova přistáli zřejmě roku 1635, o území neprojevili valný zájem, Francouzi byli o pouhých pár let důslednější a ostrov zabrali. Kolonizace pod taktovkou Francouzské Východoindické společnosti začala roku 1665 a od té doby si Francie nárok na odlehlý Réunion (současné jméno se trvale používá teprve od roku 1848) nenechala vzít. A to ani po druhé světové válce, kdy v Africe, kam Réunion geograficky přísluší, docházelo k masivní dekolonizaci.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.