Rozhledna na Velkém Chlumu
Foto: Topi Pigula
Zříceniny hradu Vrabinec, kopec Velký Chlum, na němž kdysi stávaly dvě rozhledny a dnes jedna, nebo nově rekonstruovaný děčínský zámek. Okolí Děčína je se svými krásnými výhledy na Labe ideálním místem na jarní výlet.

Vrabinec je, podobně jako většina hradů a hrádků širokého okolí, vystavěn na pevné čedičové hornině. Není divu. Měkčí horniny byly ohlodány zubem času a silou eroze, takže se lávové výlevy a vulkanické sopouchy staly krajinnými dominantami. A podobně jako ředitel firmy sídlí v nejvyšších patrech, tak i zemský pán rád dával najevo výši svého postavení nadmořskou výškou svého sídla. Alespoň kousek nad plebsem.

Na nápadné skále nad údolím mezi dnešními Těchlovicemi a Babětínem si nechal na počátku 15. století zbudovat své sídlo Jan z Těchlovic. Mnohé hrady přetrvají staletí, ale hrádek pana Jana takové štěstí neměl.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.