Pitná voda
Foto: Thinkstock.com
Vodohospodáři bojují s nápojáři o přízeň restauratérů. Ti už začínají nalévat »kohoutkovou«.
Ještě před pěti lety utráceli Češi za balenou vodu přes sedm miliard korun ročně. S příchodem krize však mnoho z nich přišlo na to, že pít se dá i voda z kohoutku. Trh s lahvovou vodou se tak loni oproti roku 2006 propadl o více než půl miliardy.

Stoupající oblibu vody z vodovodu potvrzuje i průzkum největší tuzemské vodohospodářské firmy Veolia Voda ČR. Loni ji pilo 84 procent lidí, o pětinu více než před pěti lety.

reklama

Lidé, kteří jsou z domova zvyklí na vodu z kohoutku, ji však stále častěji chtějí pít i v restauracích - tak jak je to běžné v západní Evropě či v i Americe. Jenže většina tuzemských hospod se těmto »choutkám« brání. Ve hře je totiž tučná marže z prodeje balené vody.

Veolia proti nápojářům

Nejznámějším propagátorem kohoutkové vody je právě Veolia. V létě 2009 spustila speciální kampaň »Čerstvá kohoutková? Stačí říct!«

Do projektu se zapojilo již přes 300 restaurací a jejich počet dále roste. Samozřejmě, je to jen kapka v moři.

»V Česku máme odhadem 30 tisíc pohostinských zařízení, v kolika z nich vám donesou kohoutkovou vodu, si ale netroufám odhadnout,« říká prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek.

On sám je však přesvědčen, že host by měl na požádání vodu z kohoutku dostat. »Měli by mu ji donést například tehdy, když si objedná lahev vína nebo nějaký pokrm,« říká.

Jenže kohoutková voda v restauracích přesto není samozřejmostí. V mnohých podnicích vám na otázku: »Máte vodu z kohoutku?« stále odpovědí sice těžko uvěřitelné, leč nekompromisní: »Ne«.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.