Ve starém městě marockého Meknésu se možná ztratíte, na náměstí el-Hedim ale časem určitě narazíte. Nenechte si ujít zdejší pouliční divadlo, které nahradilo popravy, jimiž se tu bavili přihlížející ve středověku. Do Maroka se nemusíte bát, vlna převratů v arabských zemích ho zatím zasáhla nejméně.

Meknés je nejmenší a také neprávem nejopomíjenější z čtveřice marockých královských měst. Lemován na jihu okrajem Středního Atlasu je ideální základnou pro výlety do blízkého Fèsu, prozkoumání nejrozsáhlejších římských památek v Maroku – Volubilis a procházce po nedalekém svatém městě Mulaj Idrisu.

Staré město, medína, připomíná pár slaných tyčinek nalámaných a hozených na jedno místo. Několikapatrové, někdy až skoro do ulice přepadající domy tvoří labyrint, kde se hodí vytříbený orientační smysl. Pestře odění muži a ženy v černých dželabách kontrastují s omšelými fasádami.

Divadlo na ulici

Place el-Hedim, náměstí kdysi používané pro veřejné popravy a státnické deklarace, je dnes centrem společenského života. Venkovní židle kaváren připomínají hlediště divadel, kde publikum tvoří výhradně muži, často kouřící vodní dýmku. V podvečer se na náměstí začnou tvořit kruhy diváků shromažďujících se okolo herců pouličního divadla, přežívajícího od středověku.

Uli_ka_v_Moulay_Idriss_295x195.jpg

Pokud se vám poštěstí najít si ubytování v jednom z tradičních měšťanských domů (riadů) v medíně zjeví se svět Tisíce a jedné noci. Masivní dřevěné dveře, často zdobené kováním, otevřou pohled do úzké chodby, vedoucí do vnitřní, sluncem zalité zahrady. Pestré geometrické vzory keramických mozaik na stěnách mohou být vodítkem, až se budete snažit najít svůj pokoj ve spleti schodišť a vnitřních atrií nebo pokud se rozhodnete smýt prach cest v hamamu v přízemí.

Atrium_jednoho_z_m___ansk_ch_dom___ri_d__295x195.jpg

Na rozdíl od sauny je hamam místo očisty nejen vnitřní, ale i vnější. Poté, co ze sebe shodíte oblečení, se namažete černým mýdlem a usednete v horké místnosti k řádnému propocení. Až budete mít pocit, že se začínáte rozpouštět, masér vás přijde vydrhnout. Připravte se na to, že se budete cítit, jako když vás maminka drhla žínkou tak, že jste celí zčervenali.
Po opláchnutí studenou vodou se přesunete do místnosti s mírnější teplotou, kde umytí speciálním domácím mýdlem zvaným ghassoul, zvláčňujícím pokožku, dokončí celou očistu. Je pravděpodobné, že se už nikdy nebudete cítit tak dobře umytí.

Marocký supermarket

Samostatným labyrintem v labyrintu medíny jsou i zdejší súky. Podobně jako moderní supermarket jsou rozděleny do několika zón podle druhu nabízeného zboží. Najdete tu šperky, koberce, textil, výšivky nebo keramiku. Najdete tam i různě zdobené nádoby na přípravu tažinu, které mohou být pěknou ozdobou stolu, u něhož budete vyprávět kamarádům o svých dobrodružstvích.

S_ky_v_Mekn_su_295x195.jpg