Panuje tu takové ticho, že je člověku skoro líto udělat další krok a rozhrnout chrastící oblázky. Všude kolem se zvedají skalní stěny, na nichž se dá číst historie Země jako v rozevřené knize. Kráter Makteš Ramon v Negevské poušti na jihu Izraele připomíná rozervanou a liduprázdnou krajinou povrch cizí planety. Většina turistů ale o tomto ojedinělém přírodním úkazu ani neví.

Nejlepším místem pro obdivování drsné krásy Negevu je městečko Micpe Ramon. Ospalé město uprostřed kamení a písku, vzdálené desítky kilometrů od dalších lidských obydlí. Osadu, která vznikla až v 50. letech jako domov pro dělníky stavící silnici do přímořského střediska Ejlat, tvoří jen dvě hlavní silnice, banka, benzinová pumpa, dva bary a pár obchodů.

Kozoro_ec_v_pustin__295x195.jpgTakhle nějak by vypadal Divoký západ v 21. století. Místo kovbojů a desperátů tu kromě místních obyvatel potkáte jen kozorožce a beduíny, kteří bivakují na okraji města v přístřešcích stejně chatrných jako jejich oblečení.

Po dělnících do těchto končin později izraelská vláda nastěhovala židovské uprchlíky ze severní Afriky a Sovětského svazu. Vládní experiment na oživení města se ovšem neujal a dnes je Micpe Ramon místem s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Jediným důvodem pro jeho návštěvu tak zůstává největší z izraelských kráterů Makteš Ramon, na jehož bezprostředním okraji městečko leží.

Ticho ruší jen stíhačky

Krajinu Makteš Ramon lze slovy jen těžko popsat. Klidně by se tu ale mohl natáčet film odehrávající se na Marsu. Všude se zvedají v podivných úhlech skalní stěny zbarvené do všech možných odstínů oranžové a okrové, vyschlé řeky do země vyhloubily měkce se vlnící prolákliny a palčivé slunce a suchý vítr omlely hrany kamenů a skal a vyhnaly z kráteru vše živé. V noci se v naprosté tmě v plné kráse odhalí hvězdné nebe, které si lidé zhýčkaní městem už nepamatují.

N_v_t_vnick__centrum_295x195.jpgVětšina turistů, kteří do Micpe Ramon přece jen zavítají, si ke své škodě působivou krajinu pouze vyfotí při rychlé zastávce v turistickém centru a pokračují dále k moři. Ti zvídavější ale mohou vyrazit po značených stezkách na několikahodinovou procházku i na túru trvající několik dní a procházející vojenskými zónami. Oblast dnes totiž ovládla armáda a klid, který uvnitř neobydleného kráteru panuje, přerušují jen patrolující izraelské stíhačky. Lze si tu i najmout džíp i s průvodcem a vyrazit na dobrodružnou cestu.

Obdivovat krásu kráteru ale můžete, aniž byste vystoupili z pohodlí klimatizovaného auta. Přímo skrze kráter vede silnice číslo 40, která nejprve sestupuje dramatickými serpentinami do tři sta metrů hluboké prolákliny, aby se o několik kilometrů později opět klikatě zvedla nahoru.

Po stejné silnici za pár minut dojedete až k ruinám Avdatu. Pevnost, která sloužila Nabatejcům, Římanům i Byzantincům, byla jedním z kontrolních míst části obchodní stezky vedoucí ke středomořským přístavům. Působivé zbytky pevnosti posloužily v roce 1973 jako kulisy pro natáčení muzikálu Jesus Christ Superstar. Zdejší atmosféra Ježíšových dob vám zůstane pod kůží ještě dlouho.

Pro Ben Guriona byl Negev životně důležitý

"Čtyřicítka" vás zavede i do malého kibucu Sde Boker. Obývá ho sice jen zhruba pětistovka obyvatel, ale přesto je jedním z nejznámějších míst Negevu. Za odpočinkem sem totiž jezdil první izraelský premiér David Ben Gurion. Přestěhoval se sem pokaždé, když podal demisi (učinil tak dvakrát) a rozhodl se ulevit nervům chovem ovcí a koz.

"Má-li stát Izrael přežít, musí jít na jih," prosazoval Ben Gurion. Oblast Negevské pouště zabírá téměř polovinu rozlohy židovského státu, ale žije tu jen necelá desetina obyvatel. Ben Gurion trval na tom, že neúrodný kraj je pro Izrael životně důležitý. Bez něj by podle něj malý židovský stát obklopený arabskými sousedy jen těžko přežil. Dodnes tu stojí Ben Gurionův skromný domek, který obýval s manželkou Paulou, i jeho hrobka.

 

JAK SE TAM DOSTAT

Pro cestu se neobejdete bez automobilu. Vzdálenost z Jeruzaléma je asi 195 kilometrů.

V_kibucu_Sde_Boker_295x195.jpg

 

TIP NA VÝLET

FARMA CHOVAJÍCÍ ALPAKY
Potkat zvířata původem z Jižní Ameriky uprostřed Negevu je zážitek. Farma nedaleko Micpe Ramon jich chová přes 400. K hlavním atrakcím patří krmení zvířat. Farma nabízí i ubytování.

 

KDE SE UBYTOVAT

HOTEL RAMON
Leží kousek od turistického centra na okraji kráteru. Nebojte se o cenu smlouvat, nocleh vás pak může vyjít stejně jako v o poznání méně pohodlném hostelu. Ceny začínají na 120 dolarech za pokoj pro dva.