Ředitel České televize, která se podle petice osobností české kultury vymkla kontrole, vrací úder. Chce zveřejnit honoráře herců a dalších spolupracovníků. „Je to další krok, který nadbíhá lidské závisti,“ říká herec a scenárista Zdeněk Svěrák.

Generální ředitel České televize Jiří Janeček uvažuje, že začne na webu zveřejňovat honoráře umělců, se kterými veřejnoprávní stanice spolupracuje. Ředitel chce zároveň odtajnit i náklady na výrobu jednotlivých pořadů.

„Stejně jako je veřejně známý můj plat, proč by koncesionář neměl vědět, kolik si vydělá ten který scenárista, režisér, herec,“ řekl ve středu ČTK Janeček.

Ředitel České televize tím reaguje na petici osobností české kultury, kterou podepsalo asi 150 lidí, mezi nimi například režisér Břetislav Rychlík, dokumentaristka Helena Třeštíková, socioložka Jiřina Šiklová nebo herec a scenárista Zdeněk Svěrák.

Signatáři petice se začátkem prosince obrátili na politiky s žádostí, aby si na poměry v ČT „posvítili“. Podle nich se veřejnoprávní televize zcela vymkla kontrole a je ovládána klientelistickými zájmy.

„Je to další krok, který nadbíhá lidské závisti,“ komentuje Janečkovo oznámení uveřejňovat výši honorářů herec a scenárista Zdeněk Svěrák. „Petici jsem nepodepsal proto, že by mi vadila výše platu pana ředitele, ale proto, že se celé dění v České televizi odvíjí od Rady ČT, od špatného způsobu, jakým je obsazována,“ řekl Svěrák HN.

reklama