1. Znojemské historické vinobraní

Termín: 10. - 11. září
www: www.vinobrani.cz

Dějištěm Znojemského historického vinobraní bude jako obvykle takřka celé centrum Znojma, respektive velká část městské památkové rezervace a její okolí. Toto vinobraní je tradičně naší největší slavností vína a jen v loňském roce ho navštívilo přes 80 000 lidí. Ústřední postavou vinobraní bývá král Jan Lucemburský, který do Znojma v roce 1327 přijel zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi. Můžete se těšit na velkolepý historický průvod v kostýmech i bohatou hudební produkci.
V pátek vystoupí skupiny Kryštof, Děda Mládek Illegal Band, Gipsy.cz, v sobotu například Michal David, Petr Kolář a Petr Nagy. Mimo dění na tribuně nebudou samozřejmě chybět ani nefalšovaná středověká tržiště, rytířské turnaje, pravá vojenská ležení, laserová show, gastronomické speciality, nesčetné mázhauzy a v nich burčák a víno od nejlepších vinařů ze Znojma a okolí.


2. Pálavské vinobraní (Mikulov)

Termín: 10. - 12. září
www: www.mikulov.cz

Pálavské vinobraní patří mezi ta s největší tradicí u nás. Poprvé se konalo už v roce 1947 a dnes ochutnávky burčáku, místních vín a nejrůznějších kulinářských specialit. V prostorách historického náměstí, zámecké zahrady a přírodního amfiteátru pod Turoldem budou účinkovat folklorní soubory a vystoupí i Lucie Bílá, David Koller, Marie Rottrová, kapely Monkey Business, Kryštof, Mandrage, Support Lesbiens, Nightwork a mnoho dalších.
V neděli proběhne „ozdravný“ výstup na Svatý kopeček a tradiční přehlídka dechových hudeb. Novinkou letošní slavnosti vína je vinařské městečko v těsné blízkosti náměstí, kde si přijdou na své milovníci lahodného jihomoravského moku. Během vinobraní proběhne na zámku také II. mistrovství ČR v rozeznávání vůní ve víně.


3. Vinobraní v botanické zahradě (Praha)

Termín: 11. - 12. září
www: www.botanicka.cz

Jedinečný výhled na Prahu a skvělá vína, která se neztratí ani na soutěžích v konkurenci těch nejlepších moravských, jsou těmi největšími lákadly vinice sv. Kláry v areálu botanické zahrady v Tróji na svahu nad Trojským zámkem. Letošní vinobraní přinese kromě ochutnávky burčáku a vín vystoupení kouzelníka a cimbálovou muziku. Kromě vína a vinobraní můžete v blízkosti vinice sv. Kláry navštívit také zoologickou zahradou, skleník Fata morgana a venkovní expozici botanické zahrady.


4. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek (Uherské Hradiště)

Termín: 11. - 12. září
www: http://www.slavnostivinauh.cz

Slovácké slavnosti nejsou jen tradičním folklórním festivalem, ale reprezentativní národopisnou slavností více než šedesáti měst a obcí z celého regionu Slovácka. Historické centrum Uherského Hradiště se tak na dva dny stane jedním velkým jevištěm, kde se představí desítky folklorních souborů, cimbálových muzik i dechových kapel. Píse se bude víno i burčák. V neděli mohou i nejnáročnější znalci vína ve velkém sále uherskohradišťské Reduty ochutnat vzorky vín, z nichž budou ty nejlepší oceněny titulem Šampion Slováckých slavností vína 2010. Zajímavostí budou i projížďky v „Muzikantských lodích“ po Baťově kanále.


5. Mělnické vinobraní

Termín: 17. - 19. září
www: www.melnicke-vinobrani.cz

Mělnické vinobraní patří mezi ty největší, které můžete navštívit v Čechách, a napovídá tomu i jeho třídenní trvání. Program probíhá tradičně na několika podiích: hlavní scénu najdete na náměstí Míru,  country ve Fibichově ulici, šermířské souboje, dobové tance a kejklíři opanují stejně jako řemeslná díla a jarmareční scéna prostor u Masarykova kulturního domu. Na velkém pódiu spojuje mnohaletou tradici mělnických slavností - průvod Karla IV. s družinou, který zkontroluje úrodu a ochutná, jak se vinařů dílo daří, spolu s hudebními a tanečními výstupy populárními osobností z blízka i daleka. Těšit se můžete třeba na Blue Effect, Michala Prokopa & Framus Five, Michala Pavlíčka, Aleše Brichtu & ABBand, ale i Visací zámek.

6. Bzenecké krojované vinobraní

Termín: 17. - 18. září
www: www.bzenec.cz, www.bzenecko.cz

Sedmnácti ročníkům Bzeneckého krojovaného vinobraní předcházela již v dobách první republiky tradice Vavřineckých slavností. Součástí slavností je pestrý krojovaný průvod za účasti účinkujících souborů, paní kněžny s doprovodem, Bakchusem s nymfami, koňských potahů, krojované chasy, dětí z místních škol a ostatních obyvatelů a návštěvníků Bzence. Samozřejmostí je také bohatá přehlídka vín, která připomíná, že jsme na návštěvě vinorodého kraje se staletou tradicí výroby tohoto lahodného moku. Veřejný program ve středu města je pro veřejnost volně přístupný bez poplatků, taktéž vstup do zámecké zahrady s památnou lípou a areálu zámku.


7. Svatováclavské slavnosti (Kutná Hora)

Termín: 25. září
www: www.kutnahora.cz

Svatováclavské slavnosti, ač název zní historicky, historickou akcí nejsou. V překrásných exteriérech Palackého náměstí se střídá hudba s divadlem, míchají se styly a žánry, staročeský trh nabízí výrobky, a to vše s jediným cílem pobavit přítomné, navodit dobrou náladu a pohodu babího léta. Jako hlavní hvězdy programu vystoupí Jazz Q Martina Kratochvíla + Oskar Petr, Kamelot s Blankou Šrumovou (písničky Wabino Rivoly), Luboš Pospíšil a Petr Vondráček & Lokomotiva. V klášteře sv. Voršily vás čeká ochutnávka vín z vinařské oblasti Čechy. Pro vážnější zájemce o víno a vinařství proběhne již v sobotu dopoledne blok odborných přednášek.


8. Karlštejnské vinobraní

Termín: 25. a 26. září
www: http://www.karlstejnsko.info/karlstejnske-vinobrani

Karlštejnské vinobraní je slavností nejen vína a kulinářských zážitků, ale vstupem historickou branou se návštěvník rázem přenáší do doby "Otce vlasti" Karla IV. Malé i velké potěší historická, folková a lidová hudba, šermířská vystoupení, polykači ohně, fakíři, kejklíři, tanečnice, královský rytířský turnaj, středověký jarmark, ukázky historických řemesel a samozřejmě také kulinářské speciality a ochutnávky karlštejnských vín a burčáku z vinic založených samotným Karlem IV.


9. Burčákové slavnosti (Hustopeče)

Termín: 30. září - 2. října
www: www.hustopece-city.cz

Slavnosti burčáku začínají páteční ceremonií – otevíráním vinařských mázhauzů. Návštěvníci si na krk zavěsí keramickou nádobku na burčák a za zpěvu burčákové hymny plní burčákový passport razítky. Vrcholem slavností je sobotní průvod městem v čele s boubelatou kvasinkou vinnou – symbolem Burčákových slavností. Zasedat bude v tyto dny v Hustopečích i Burčáková unie – recesistický státní útvar.

10. Valtické vinobraní

Termín: 2. října
www: nejsou

Valtičtí nechtějí konkurovat vinobraní mikulovskému nebo snad znojemskému, chtějí si ponechat svůj komornější charakter a pokud možno neměnit jeho programovou náplň. Velmi se osvědčil také doprovodný program, jehož název mluví za vše: „Láska k vínu prochází žaludkem.“ Už v pátek budou valtické restaurace podávat různé vinařské speciality a večer se potom otevře „Gurmánský dvůr“. Večerní atmosféru dokreslí posezení u ohně a možnost zatančit či zazpívat si s cimbálovou muzikou. V sobotu a v neděli ráno se bude ve valtických restauracích podávat vyprošťovací snídaně - voňavá česnečka, vinařský gulášek, hemenex, různé pikantní omelety atd.