Váš první dojem z Glasgow nebude asi nic moc. Turistické průvodce často mluví o šedi a nudě. Na první pohled vlastně mají pravdu: pěší zóny v centru lemují stovky obchodů, prodává se i v prvních patrech a jednotlivé nákupní zóny si mezi sebou vytvořily složité spojovací cesty, kde se během pár minut ztratí úplně každý.

Poprchává a kolem dvoupatrových autobusů v zácpou ochromených ulicích si to kličkují místní, jsou stále v dobré náladě, červenou na semaforech ignorují, stejně jako svých pár kilo navíc, a v podvečer jim jde o jediné: zaskočit si do supermarketu pro předvařené boloňské špagety.

K tomu připočtěte, že se tu mění počasí z minuty na minutu, skutečné teplé léto trvá víkend a dobrou restaurací je každá nebritská...

School_of_Art_185x122.jpgKdyž ale nakonec překonáte první rozčarování a přestanete hledat nějaké to velkolepé panorama, jste na dobré cestě objevit skutečnou krásu Glasgow.

Po stopách Mackintoshe

Ve městě je totiž především hned několik unikátních staveb skotského secesního architekta a designéra Charlese Rennieho Mackintoshe (1868 - 1928). Máte zde jedinečnou možnost navštívit jeho dům, který si do detailu navrhli s manželkou Margaret MacDonaldovou, a snad v každém muzeu pak narazíte na do posledního klínku promyšlený nábytek ve stylu Mackintosh.

Chcete-li se ale o tomto umělci, který umíral s dluhy a dnes jsou ceny jeho prací odhadovány na miliony, dozvědět víc, za šestnáct liber si kupte jednodenní lístek opravňující držitele k užívání hromadné dopravy zdarma a k volnému vstupu do všech vybraných objektů.

School of Art

Nejlépe je začít s komentovanou prohlídkou v doposud užívané Škole umění. Stojí téměř v centru města a počet návštěvníků je omezený, i proto je lepší si přivstat. Autentičnost prostředí, kde je nutné dávat pozor, když nechcete šlápnout do barvy, všudypřítomní studenti a překvapivě komunikující architektura vás uvedou v nadšení. Z nedaleko stojícího majáku na vrcholu bývalého nakladatelství Herald si pak můžete prohlédnout město pěkně svrchu a neobyčejně barevnou fasádou překvapí nejen laiky budova Daily Record.

Povinností každého návštěvníka je pak zastavit se v jedné ze slavných čajoven The Willon Tea Rooms, u kterých se Mackintosh nechal inspirovat čínským tradičním uměním a architekturou. V obou provozovnách, v ulicích Sauchiehall i Buchanan, se servírují snídaně, lehké obědy, odpolední čaje i večeře. Počítejte ale s tím, že si trochu připlatíte.

Podle Mackintoshových projektů vybudované The Hill House a House for an Art Lover jsou stavby sice stylově naprosto dokonalé, ale nepoužívané. Chybí jim atmosféra, jako by nikdy skutečně nežily. K budovám vás z centra sveze autobus, ovšem mějte trpělivost, nejde o nejkratší vzdálenost.

The Hill House

Jednou z posledních glasgowských realizací Charlese Mackintoshe byla základní škola s oddělenými částmi pro dívky a chlapce, již v mapě najdete pro názvem Scotland Street School Museum. Tato působivá stavba je i dnes po právu považována za architektonickou dominantu města. Ve své době byla geniálně domyšlena včetně zámku a kliky u dveří u bytu školníka, dík velkým oknům vedoucím přes tři patra nepřišel jediný slunečný paprsek nazmar a i vitráže na toaletách stylově odpovídaly požadavkům secesního slohu. Po druhé světové válce se ale čtvrť kolem školy začala měnit a postupně vylidňovat, nebyli žáci, a i proto se z budovy stalo v roce 1990 muzeum vzdělávání.

Glasgow není šedivé a nudné, jde jen o to, jak se na něj díváte a odkud začnete s prohlídkou. I mezi vysokými budovami bank a výklady obchodů se toho dá najít hodně zajímavého. Galerie moderního umění, divadla, radnice, desítky skotských barů, kde to každý pátek a sobotu večer vře jako v pekelném kotli.

Galerie moderního umění

Zajděte si na drink třeba do Arches, sklepení pod hlavním nádražím, které bylo předělané na multikulturní centrum s barem a restaurací. Zdejší koncerty mají pověst těch nejlepších. A nevynechejte čtvrť West End, pulzující životem univerzitních studentů. Na každém rohu antikvariát, kavárna s nabídkou těch nejsladších koblih, co jste kdy ochutnali, nebo dobročinný obchod, kde můžete koupit tašku z ojetých pneumatik.

Jak se tam dostat

Do Glasgow přímé lety z Prahy či Vídně s KLM a British Airways. Zpáteční letenka od 6000 Kč.

Informace

Aktuální kulturní akce, informace o historii města, architektuře, parcích a zahradách, rezervace ubytování, tipy na nákupy, to vše najdete na webových stránkách www.glasgow.gov.uk/en.

Kde se ubytovat

McLays Guest House
260/276 Renfrew Street, www.mclays.com

Jen pár minut od centra města dostanete pěkný dvoulůžkový pokoj s koupelnou a snídaní od 56 liber (asi 1700 Kč) za noc.

Kam na jídlo

YO! Sushi
House of Fraser, 45 Buchanan Street, www.yosushi.com