Letadlo aerolinek Air Koryo
Foto: archiv HN
Evropská komise vydala aktuální tzv. černou listinu nebezpečných leteckých společností platnou od 7. července 2010. Nejčastěji jsou na ní aerolinky z bývalých zemí Sovětského svazu, Afriky či jihovýchodní Asie.

Evropská komise aktualizovala seznam leteckých společností, které mají zakázaný vstup na území Evropské unie. Zahrnula do něj jednoho dopravce ze Surinamu a zároveň rozšířila provozní omezení společnosti Iran Air. Kromě toho byli ze seznamu zakázaných leteckých společností odstraněni dva indonéští dopravci.

Na seznam leteckých společností, které mají zakázaný vstup vstup na území Evropské unie, jelikož nesplňují bezpečnostní parametry, byly aktuálně zahrnuty Blue Wings Airlines ze Surinamu. Stalo se tak poté, co došlo k sérii nehod letadel této společnosti a při prohlídkách na odbavovací ploše byly na jeho letadlech odhaleny závažné nedostatky.

Zároveň se nově rozšířila provozní omezení společnosti Iran Air, a to na základě výsledků kontrol evropského Výboru pro leteckou bezpečnost. Tyto aerolinky mají nově zakázán letecký provoz nad územím EU pro svá letadla typu Airbus A-320, Boeing B-727 a B-747. Naopak Evropská kmise nově povolila s jistými omezeními provozování letů nad EU letecké společnosti Afrijet z Gabonu.

Kdo má úplný zákaz

V současnosti obsahuje seznam Komise čtyři dopravce, kteří mají úplný zákaz činnosti v rámci Evropské unie: Ariana Afghan Airlines z Afghánistánu, Blue Wing Airlines ze Surinamu, Siem reap Airways International z Kambodže a Silverback Cargo Freighters ze Rwandy.

Zakázáni jsou všichni letečtí dopravci ze 17 zemí – celkem 278 společností: z Angoly, Beninu, Demokratické republiky Kongo, Džibutska, Filipín, Gabonu (s výjimkou tří dopravců, jejichž provoz je povolen za určitých omezení a podmínek), Indonésie (s výjimkou šesti dopravců, pro které byla všechna omezení zrušena), Kazachstánu (s výjimkou jednoho dopravce, jenž poskytuje služby za určitých omezení a podmínek), Konžské republiky, Kyrgyzské republiky, Libérie, Rovníkové Guineje, Sierry Leone, Súdánu, Svatého Tomáše a Princova ostrova, Svazijska a Zambie.

Devět dopravců má povoleno poskytovat letecké služby za určitých omezení a podmínek: Air Koryo z Korejské lidově demokratické republiky, TAAG Angola Airlines, Air Astana z Kazachstánu, Iran Air z Íránu, Gabon Airlines, Afrijet a SN2AG z Gabonu, Air Service Comores a Ukrainian Mediterranean Airlines z Ukrajiny.

Kompletní seznam najdete - ZDE

Důvodem byla havárie

Černá listina leteckých přepravců obsahuje letecké společnosti, které nesplňují bezpečnostní standardy zemí EU, a hrozí tak zvýšené nebezpečí havárie.

Mají zákaz působení na území EU, avšak kdekoliv jinde ve světě se s nimi můžete setkat. Seznam nejčastěji obsahuje letecké společnosti z bývalých zemí Sovětského svazu, Afriky či jihovýchodní Asie.

Černou listinu vytvořila Evropská unie na základě Nařízení EU č. 2111/05. Důvodem byla především tragická havárie egyptské letecké společnosti Flash air z roku 2004, kdy všech 148 francouzských turistů zahynulo při letu z dovolené z egyptského letoviska Sharm al Sheik do Francie. Poprvé byla tato listina zveřejněna v březnu roku 2006 a současná verze je už čtrnáctou aktualizací.