"Rád se vžívám do své role, lidi to baví. Jednou jsem se zeptal osmileté dívky z Argentiny, co se jí na hradě líbilo, a ona odpověděla, že to, že tu mohla běhat po trávě. Když mi vzápětí položila stejnou otázku, řekl jsem jí, že můžu nechat popravovat. Její matka vypadala lehce vyděšeně," usmívá se šibalsky šerif z Nottinghamu Leon Unczur, oblečený do krásného černého taláru se zlatým vyšíváním.

Zdejší rodák, nejmladší z deseti dětí litevsko-mongolských rodičů, bere tuto dnes už ceremoniální funkci, jež existuje téměř tisíc let a od 15. století je vždy pouze na rok, vážně a s respektem. Ten mu propůjčuje už sama adresa: vládne ze zdejšího hradu, založeného Vilémem Dobyvatelem v roce 1067 a po občanské válce v 17. století znovu postaveného jako sídlo vévody.

Být šerifem prý sice není tak namáhavé, jako když měl coby místní politik na starosti kulturu nebo přistěhovalce, ale i tak se tomu věnuje naplno. Nemá pevně stanovenou náplň práce - předchozí šerif se zabýval charitou, on sází na propagaci města jako turistické destinace a hlavně Robina Hooda. Nejnovější snímek hollywoodského režiséra Ridleyho Scotta s Russellem Crowem v hlavní roli, který měl na začátku května premiéru, by měl turistickému průmyslu přinést podle odhadů až 50 milionů liber.

Paradoxní je, že s výjimkou jediného televizního filmu se ani jeden z téměř stovky snímků o Robinu Hoodovi nenatáčel v Nottinghamu - městě s tímto hrdinou spjatém. "Vždycky jsem chtěl být ta zlá postava ve filmu, ne Robin Hood. A vidíte, teď reprezentuji město a Robina," směje se šerif Unczur.

Květen je v Nottinghamu a okolí měsícem slavného zbojníka. Konají se zde středověké trhy, rytířské turnaje, lukostřelecké souboje a zábavní soutěže pro děti. Do šesti let chce město podle Leona Unczura kolem zdejšího hradu vybudovat středověkou vesnici: "Nemá to být něco jako Disneyland, ale měla by tu být legrace pro děti i dospělé."

Nottingham se vůbec proměňuje. Zůstává zde sice silný tradiční průmysl, ať už výroba cigaret John Player & Sons, kol Raleigh nebo síť lékáren a drogerií Boots. Za posledních deset let však město investovalo miliony liber do veřejné dopravy, školství, výzkumu nebo boje proti kriminalitě.

Například BioCity je jednou z největších biotechnologických a zdravotnických líhní v Evropě. V současné době je domovem šedesáti společností s téměř pěti sty vědci, kteří se podílejí na revolučních výzkumech, od vývoje léků po zásadní objevy v oblasti výzkumu rakoviny. Zdejší dvě univerzity navštěvuje na 60 tisíc studentů a zejména medicína je tu na skvělé úrovni.

Od soudu rovnou do vězení

Na rovinu, Nottingham, v němž žije necelých 300 tisíc lidí, není bůhvíjak krásné město. Neotřásá se životem jako Londýn nebo Manchester ani neosvěžuje čerstvým větrem jako některá přímořská městečka v Dorsetu nebo Devonu. Nocují v něm staré fabriky na penzi a omšelé cihlové domy. Přesto má několik nevšedních památek, o kterých by rád dal vědět světu.

Jednou z těch, na něž jen tak nezapomenete, je muzeum Galleries of Justice. Najdete je ve čtvrti někdejších krajkářských dílen Lace Market, v ulici High Pavement proti kostelu svaté Marie. V místě, které sloužilo jako soud minimálně už od 14. a jako vězení od 15. století, na vás čeká velké divadlo.

Mnozí britští průvodci jsou skvělými herci, a tak má prohlídka daleko k nudě, kterou mnohdy zažíváme na podobných místech v Česku. Jejich výklad je živý, napínavý a vtipný. Chvíli vzrušeně, zanedlouho zas ztišeně vyprávějí, přičemž vás současně stále sledují a vtahují do hry.

Nejinak je tomu v muzeu spravedlnosti, jež bylo v roce 2003 vyhlášeno Muzeem roku v Británii. Hned ve vstupní hale u pokladny se vás jeden takový průvodce a herec v jedné osobě ujme. Budete-li mít štěstí, bude jím šarmantní Malcolm Taylor Stokes. V soudcovském oblečení a s mečem v ruce vás doprovodí do soudní síně. Ještě se nestačíte ani rozkoukat a už sedíte na lavici obžalovaných. Výslech začíná. "Cítíte se vinen v bodech obžaloby? Co řeknete na svou obhajobu?" Nebojte, nejste v tom sami. Soudce povolává svědky. Jeden svědčí ve váš prospěch, druhý naopak. Ani oni to nemají jednoduché, Stokes přísným tónem poměřuje i je a žádá od nich rychlé jasné odpovědi. Ať jste však vinen, nebo ne, tady je to jedno - patříte do vězení. Právě tam totiž pokračuje prohlídka.

Žalářníkův výslech je tak přesvědčivý, že jedno malé děvče začne plakat a chce pryč. Rány karabáčem, byť jen na podlahu, ani zaprášená plesnivá deka pro odsouzené nejsou nic pěkného. Stejně jako chvilka v titěrné cele, do níž vás průvodce na chvíli zamkne.

Vzápětí se už ocitáte na dvoře, kde se ještě v 19. století popravovalo. Za jeho zdmi tehdy stávala chudinská čtvrť Narrow Marsh, špinavé, přelidněné hnízdo nemocí a zločinu. Smích z tamních hospod byl pro vězně za zdmi noční můrou. Křik a hovory kriminálníků a jejich kumpánů na svobodě zas působily problémy zaměstnancům vězení kvůli možným útěkům.

Dřevěné sochy zpodobňují konkrétní vězně, kteří byli od konce 18. do poloviny 19. století odváženi do Austrálie (pro představu - jen mezi lety 1787 až 1868 jich bylo 162 tisíc). V jedné místnosti jejich provinění (například dělník Matthew Doncaster dostal v roce 1832 za krádež dvojích jezdeckých kalhot čtrnáct let!), v sousední pak jejich osudy poté, co dopluli k protinožcům a odpykali si trest. Napínavou expozici plnou emocí uzavírá dost rázně suchá statistika. Postavit nové vězení podle ní stojí stejně jako šedesát základních škol nebo dvě nemocnice.

Kam pro retro hadry

Muzeum spravedlnosti nebo pozoruhodné pískovcové jeskyně v podzemí města, v nichž od 11. do 19. století lidé žili a za druhé světové války se ukrývali před nálety, nadchnou turisty klasického střihu. Ty novodobě požitkářské zas uspokojí zdejší nákupy.

Právě v Nottinghamu začal svoji hvězdnou kariéru světově proslulý módní návrhář Paul Smith. V roce 1969 si tu otevřel svůj první butik. Muž, který se v šestnácti chtěl stát profesionálním cyklistou, ale kvůli nehodě nestal, má na svém kontě kromě dámské a pánské módy, také návrhy brýlí, nádobí, sedel jízdních kol nebo parfémů. Známé jsou třeba jeho dámské kabelky ve stylu retro rádií.

Posledním kouskem Paula Smithe je svěží láhev vody Evian, na níž se proplétají různobarevné asymetrické proužky. Jeho hlavní obchod najdete ve velkolepém měšťanském domě na Low Pavement.

Druhé největší náměstí v Británii

Další návrháři jako Kurt Geiger nebo Ted Baker soutěží o vaši pozornost se slavnými značkami Diesel či Reiss v pěkné dlážděné ulici Bridlesmith Gate nedaleko hlavního náměstí Old Market.

Druhé největší náměstí v Británii, jemuž dominuje obrovská radnice, je nejčastějším místem setkání domorodců. Tak jako v Praze na sebe lidé čekají u koně nebo v Plzni u andělíčka, zde je stejným místem lev u radnice. A každý třetí pátek a sobotu v měsíci tu na farmářských trzích koupíte vybrané regionální dobroty, od jablek Bramley až po sýr s modrou plísní Stilton.

Nottingham se pyšní také spoustou prosperujících nezávislých obchodů. Jedinečné krámky stylových i bizarních věcí najdete vedle bohémských kaváren hlavně v alternativní čtvrti Hockley, schované ve stínu bývalých krajkářských továren blízko náměstí Lace Market. Seženete tam rozpustilé retro oblečení v obchodech Kitsch nebo Cow či stále populárnější nábytek 50. až 70. let v Luně.

Máte-li rádi vše pod jednou střechou, zamiřte do Victoria Centre na místě bývalého vlakového nádraží, z něhož zbyla jen pěkná hodinová věž. Centrum se 120 obchody je otevřeno sedm dní v týdnu.

Když už se zkrátka do Nottinghamu dostanete, nemusíte se bát, že by vám neměl co dát. Jen prostě ty zajímavé věci trochu schovává a musíte se snažit je objevit. Tohle pátrání ale stojí za to a dobré dva tři dny vás bude bavit.

JAK SE TAM DOSTAT

LETECKY
Z Prahy se do kraje Robina Hooda dostanete s easyJetem, jenž létá do Doncasteru.

KDE SE UBYTOVAT

HOTEL YE OLDE BELL****
Barnby Moor, Retford, www.yeoldbell-hotel.co.uk
Krásně restaurovaný bývalý zájezdní hostinec ze 17. století nabízí 49 různě zařízených pokojů. Za noc včetně snídaně zaplatíte 59 liber na osobu.

KAM NA JÍDLO

THE LARDER ON GOOSEGATE
16-22 Goosegate, www.thelarderongoosegate.co.uk
Výborný mix tradiční a moderní britské kuchyně s lokálními surovinami v patře viktoriánského domu v živé čtvrti Hockley. Zkuste výtečné steaky.

JAK NA TO

GALLERIES OF JUSTICE MUSEUM
Muzeum je otevřeno denně 10.30 - 17 hod. Prohlídka s průvodci Zločin a trest, zmíněná v článku, se koná od středy do pátku, dospělí zaplatí 8,75 a děti 6,75 libry. Běžné výstavy jsou zdarma. www.galleriesofjustice.org.uk.

Užitečné internetové stránky

www.nottinghamcity.gov.uk oficiální stránky Nottinghamu
www.visitnottingham.com turistické stránky města
www.visitbritain.cz/robinhood speciální cestovatelské stránky britské centrály cestovního ruchu o kraji Robina Hooda

Foto: Galleries of Justice, Klára Křížová, Profimedia, 1 ŠOU Britská muzea vtahují návštěvníky do hry. (Průvodce Malcolm Stokes za chvíli obžaluje jednoho z diváků a dá mu šanci se obhájit.), 2 CENTRUM Na náměstí Old Market bývají farmářské trhy, kolotoče i písčitá pláž, 3 ŠERIF "Vypadám dost ďábelsky?" (Současný šerif města Leon Unczur), Ikona Slavný britský návrhář Paul Smith začal svou kariéru v Nottinghamu, Skrýše Jeskyně pod městem, jež lidé užívali víc než 750 let, sloužily jako úkryt naposledy při bombardování za druhé světové války.