Nejúspěšnějším titulem letošního udělování cen byl deník The Washington Post, který si odnesl čtyři ocenění.

Hlavní novinářskou Pulitzerovu cenu, ocenění za službu veřejnosti, dostal virginský deník Bristol Herald Courier. V pondělí to oznámila porota na newyorské Columbijské univerzitě. Nejúspěšnějším titulem letošního udělování cen byl deník The Washington Post, který si odnesl čtyři ocenění, list The New York Times získal ceny dvě a The New York Times Magazine jednu.

Bristol Herald Courier dostal prestižní zlatou medaili za práci svého reportéra Daniela Gilberta. Ten v sérii článků upozornil na to, že společnosti těžící zemní plyn v jihozápadní Virginii neplatí za důlní práva majitelům pozemků. Na základě zveřejněných informací byly změněny virginské zákony.

Odměnou je 10 tisíc dolarů

The Washington Post si odnesl ocenění v kategorii mezinárodního zpravodajství za zprávy o situaci v Iráku po stažení části amerických vojáků. Další ocenění deník dostal v kategorii článků za text o rodičích, kteří neúmyslně zabili své děti tím, že je zapomněli v autě. Cenu deník získal i za své politické komentáře a za taneční kritiku.

Ceny za vynikající přínos pro žurnalistiku a literární a hudební obory nesou jméno Josepha Pulitzera, amerického novináře a vydavatele původem z Maďarska. Od roku 1917 je uděluje newyorská Columbijská univerzita. Jsou určené pouze americkému tisku a tvůrcům.

reklama
p>Laureátům Pulitzerovy ceny, vyjma autorů, jejichž práce jsou odměněny zlatou medailí, přísluší odměna 10 tisíc dolarů (asi 185 tisíc korun). Zlatá medaile, která je nejprestižnějším novinářským oceněním v USA, zůstává natrvalo novinám, v nichž vyznamenané články vyšly.

Dosud nejvyšší počet Pulitzerových cen v jediném roce získal The New York Times. V roce 2002 mu připadlo celkem sedm ocenění, vesměs za materiály týkající se teroristických útoků z 11. září 2001.