FOTOGALERIE Švédsko, prostřední země skandinávského čtyřlístku, je na první pohled podobná Česku. Když však smetete půlmetrový nános čerstvě napadaného sněhu, objevíte několik do země hluboko vrytých odlišností.

Švédská společnost je silně ekologicky zaměřená. Bez pořádných zimních bot se ani v hlavním městě neobejdete. Stockholmské ulice jsou udržované pouze pluhem nebo lopatou, zásadně se nesolí, proto i na hlavní nákupní třídě leží ušlapaná vrstva sněhu.

Náhradou za místy zhoršenou schůdnost některých komunikací je estetická atmosféra města. Ulice i silnice v centru metropole jsou přes zimu čisté a bílé téměř jako planiny za polárním kruhem.

Ani několikacentimetrové vrstva sněhu neodradí Švédy od používání jejich oblíbeného dopravního prostředku - jízdního kola. Parkoviště s desítkami odpočívajících strojů tiše zapadávající vločkami najdete na každém kroku; výjimkou nejsou byznysmeni cestující v minus pěti stupních nebo dívky v plesových šatech mířící v hustém sněžení na večerní bál. Pro cyklisty jsou vyhrazeny speciální jízdní pruhy na všech důležitých silnicích.

Automobily, poháněné často stlačeným zemním plynem nebo elektromotory, využívají k bezpečnému pohybu po vozovkách speciální pneumatiky s miniaturními hroty.

Vzhůru na palubu!

Ač je Stockholm srovnatelně velkým městem jako Praha (má přibližně 830 tisíc obyvatel), síť veřejné dopravy se skládá jen z metra (vestibul každé stanice má originální výtvarné zpracování) a autobusových linek. Vozy tramvaje nebo trolejbusů budete hledat marně. Naopak je i v zimních měsících hojně využívána lodní "MHD", jelikož se švédské hlavní město rozprostírá na několika ostrovech.

reklama
div class="d-prime-odkazy2">

Švédský kostel se pyšní sochou Ježíše Krista z lega - čtěte ZDE

Helsinky: Láska na druhý pohled - čtěte ZDE

Tomáš Rak: Švédsko je branou do celé Skandinávie - čtěte ZDE

Švédské dráhy nemají monopol na železniční dopravu, naopak díky konkurenci, je cestování vlakem velice příjemné. Předem si vyberete, s kterým přepravcem pojedete, jakou třídou a v kterém termínu, a podle toho se odvíjí cena jízdenky.

Pokud si chcete udělat jednodenní výlet ze Stockholmu, zkuste třeba Uppsalu (70 kilometrů na sever) - čtvrté největší město v zemi, se silnou studentskou komunitou, největší švédskou katedrálou i lákavou přírodou.

How can I help you?

Švédové jsou velmi vstřícní a nápomocní. Pokud budete postávat na ulici nad mapou, nelekejte se, když z nejbližšího obchodu přijde prodavač a plynulou angličtinou vám vysvětlí cestu.

Otevřenost místních lidí pramení zřejmě z protestantské církve, podle které nemá správně žijící člověk nic skrývat před okolím ani před Bohem. Dodnes například švédští vysokoškoláci nejen že si nezamykají pokoje na kolejích, ale dveře na chodbě nechávají ledabyle dokořán. Postupně se prý švédská důvěřivost začíná oslabovat kvůli přílivu převážně arabských imigrantů.

Protestantské kostely zvenčí připomínají české náboženské stánky, uvnitř jsou však zdobeny velice střídmě, zapomeňte na tuzemské baroko. Naopak jim hned u vstupu přebývá důkaz technologické inovace - bankomat, přes který můžete ze své platební karty poslat libovolnou částku na projekt zvolený na dotykové obrazovce, ať už jím je oprava kostela, příspěvek na dětský sbor nebo humanitární pomoc Haiti.

"Ve Švédsku máte dvě jistoty - že autobusová linka číslo 5 nepřijede nikdy včas a že slunce v zimě spatříte jen na dva dny," svěřila se jedna paní čekající na zastávce. Nedostatek slunečního svitu není zapříčiněn pouze polární nocí, ale především souvislou vrstvou oblačnosti a mlhy pokrývající nebe nad Švédskem. Není divu, že mnoho místních trpí depresemi.

Přesto je výlet do této skandinávské země zasypané sněhem a sevřené mrazem i na začátku roku působivou sondou do odlišné společnosti nedaleko českých hranic.