Večer má premiéru první díl nového seriálu od Karla Smyczka. Vzdáleně připomene Ducha nebo příhody Randalla a Hopkirka.

Nový český seriál Poste restante režiséra Karla Smyczka začne od konce února vysílat Česká televize. Sedmidílný cyklus z pera mladého scenáristy Marka Epsteina vzdáleně připomene seriál s duchařskou tématikou Randall a Hopkirk nebo oscarový snímek Duch. Poste restante dává příležitost řadě zkušených herců a hereček.

Hlavní roli mladého pošťáka, který pomáhá duchu bezdomovce napravit minulé hříchy, však Smyczek svěřil začínajícímu herci Ondřeji Pšeničkovi. První díl bude mít premiéru 26. února ve 20:00 na programu ČT1.

"Poste restante by měl být humorný, veselý a lidský seriál z nelidského prostředí pošty," popsal dílo ve zkratce na dnešní předpremiéře Epstein.

Pošta pro tebe

Příběh čerpá z tradice duchařských filmů. Hlavní hrdina v podání Pšeničky v úvodu utíká z domova a nechá se zaměstnat na malé pobočce pošty, aby unikl před svou panovačnou matkou a mohl začít nový život.

Jenže hned v první den v nové práci ho přepadne bezdomovec, jehož hraje Vladimír Javorský, který ale při následném útěku zemře při dopravní nehodě.

Z neznámých důvodů nemůže opustit pozemský svět a jako duch se neviditelně pohybuje mezi živými. Mladý pošťák je jediný, kdo jej vidí. Nesourodá dvojice poté hledá způsob, jak bezdomovce vysvobodit z jeho prokletí, a pátrá po jeho největší životní chybě, jež mu neumožňuje smířit se s odchodem.

"Dal jsem šanci Ondrovi, protože je v něm určitá životní plachost, která souvisela s tou rolí," vysvětlil ČTK režisér Smyczek, proč si vybral za představitele titulní úlohy méně zkušeného Ondřeje Pšeničku.

Eben bude rapovat

V dalších rolích diváci uvidí Libuši Šafránkovou v úloze pošťákovy autoritativní maminky, Arnošta Goldflama jako jeho otce, dále Oldřicha Navrátila, Naďu Konvalinkovou, Jana Hartla, Taťjanu Medveckou, Kláru Sedláčkovou, Lenku Vlasákovou a další. "Herečky si opravdu káply do noty a na poště vytvořily neskutečný "babinec", takže pořád štěbetaly a rušily," popsal atmosféru na place Smyczek.

Hudbu k seriálu složil Marek Eben. Jeho hlas zazní i v originálním animovaném úvodu každého dílu, v němž rapovým způsobem shrne děj předchozí části. Filmaři v seriálu použili i technicky náročné trikové efekty. Důležitou úlohu v něm má prostředí poštovní úřadovny s typickými přepážkami a frontami zákazníků.

Režisér Smyczek připravil pro Českou televizi úspěšné seriály Bylo nás pět, Místo nahoře a Dobrá čtvrť. Stále populární zůstává jeho celovečerní film Sněženky a machři. Epsteina znají filmoví fanoušci jako scénáristu snímků Václav a Roming.