Život a smrt významného představitele protinacistického odboje Heliodora Píky mapuje nový dokument Můj otec generál. ČT ho odvysílá dnes večer.

Příběh vojáka, hrdiny, legionáře, jednoho z předních důstojníků moderní armády nově vzniklého Československa a jednoho z čelných velících důstojníků československé samostatné brigády v Sovětském svazu diváci uvidí 4. února na programu ČT2 ve 20:00. Dokument Můj otec generál ostravské studio natočilo podle scénáře Luďka Navary.

Hlavním průvodcem se divákům stane syn zavražděného muže Milan Píka. "Je dokonalým pamětníkem, očitým svědkem otcova marného názorového střetu s komunistickým režimem a poté i bojovníkem za rehabilitaci a uznání zásluh svého otce," řekla ČTK mluvčí studia Jolanda Pilařová.

V loňském roce uplynulo 60 let od popravy, která byla jedním z prvních justičních zločinů komunistické moci. Ostravští dokumentaristé začali právě loni ve spolupráci s historiky, pamětníky a rodinnými příslušníky natáčet tento film. Milan Píka je provedl po místech, která měla klíčový význam pro příběh Heliodora Píky, uvedla mluvčí.

Podle ní nejsilnější dojem v divákovi pravděpodobně zanechají záběry z plzeňské věznice na Borech, kde byl Píka internován a pak popraven. Několik měsíců tady strávil i jeho syn Milan. "Tehdy měli poslední možnost vidět se a podpořit navzájem, tak jak to ve věznicích bylo možné - vzkazy, motáky, signály, kterým rozuměli jen oni sami," popsala Pilařová.

Dodala, že společně s potomkem zavražděného generála se diváci projdou celami a chodbami. Kamera jim pak zprostředkuje i pohled zamřížovaným oknem do míst, kde před šedesáti lety stála šibenice.

"Milovaní nejdražší, před strašně a hrůzně tragickými okamžiky stojím klidný, vyrovnán, s čistým svědomím a s vědomím, že přes mnohé chyby jsem své povinnosti plnil co nejsvědomitěji a co nejpoctivěji.

Jsem přesvědčen, že nejde o justiční omyl, vždyť průhledný - že jde však o politickou vraždu. Přese všechno rád přinesu tuto násilnou oběť, bude-li sloužit k uklidnění v národě, k jeho sjednocení," napsal Píka krátce před smrtí v noci na 21. června 1949.