Švýcarská oblast Čtyři údolí měří od západu k východu vzdušnou čarou zhruba 20 kilometrů. Většina sjezdovek je ve výšce okolo 2000 m n. m.

Proslavená Čtyři údolí najdete v jihozápadním koutě Švýcarska, odkud je to do Itálie a Francie co by kamenem dohodil. Lyžuje se tu na severních svazích Walliských Alp, většina sjezdovek je odvrácená od slunce a sněhové poměry bývají docela spolehlivé. Sjezdovky leží vesměs v nadmořské výšce přes 2000 metrů a skoro ze všech jsou nádherné výhledy na protilehlý hřeben Bernských Alp.

Lyžařský areál je tak rozsáhlý, že jej nelze jednoduše popsat: od západu k východu je to vzdušnou čarou asi 20 kilometrů velmi členitého terénu. Záleží tedy na každém, jakou "taktiku" zvolí.

Lyžování tu lze pojmout jak sportovně - tedy vybrat si jednu dílčí oblast a intenzivně lyžovat na přibližně deseti sjezdovkách, tak i turisticky, tj. vydat se napříč areálem, využít různých spojovacích lanovek a kochat se proměňujícími se panorámaty.

Budete-li chtít projet na lyžích celou oblast Čtyř údolí během jediného dne a vrátit se zpět do výchozího místa, začněte brzy ráno a nezapomeňte vydat se včas nazpátek. Pokud by vám navečer ujela poslední lanovka, řádně to provětrá peněženku - jednotlivá střediska nejsou propojena skibusy a opozdilcům pak nezbude než si najmout taxíka.

I když nenarazíte na žádnou frontu (což je více než pravděpodobné) a budete se pohybovat nejkratší cestou, potrvá jedna cesta z východu na západ Čtyř údolí či zpět asi 2,5 hodiny. Takový výlet předpokládá slušnou úroveň sjezdařského umění i proto, že centrální část areálu je propojena pouze takzvanými skiroute, tedy sjezdařskými tratěmi, které nejsou strojově upravované. Skiroute mívají velmi strmé úseky, jsou boulovaté a setkáte se tu i se skalkami.

Starobylé obce versus paneláky

Za hlavní turistická východiště do Čtyř údolí slouží tři obce: Verbier, Nendaz a Veysonnaz. Všechny leží v podobné nadmořské výšce (1300 až 1500 m n. m.) a do všech vedou z údolí Rhôny silničky s desítkami serpentin, ale jinak je každá úplně jiná.

Verbier leží nejvíce na západě, je největší, má zdaleka nejvíce ubytovacích kapacit, a kdo touží po bohatém výběru aprés-ski, měl by zamířit sem. Na svazích nad Verbierem se rozevírá nejširší vějíř sjezdovek všech obtížností, ovšem středisko je ve vrcholné sezoně poněkud přelidněné a hlučné.

Za typicky rodinné středisko platí Nendaz, položený zhruba uprostřed celé oblasti. Okolí vrchu Tracouet nad Nendazem je rájem pro lyžařský potěr, děti tu potěší snowtubing a rodiče je mohou dát do lyžařských školiček. Nevýhodou Nendazu je horší napojení na ostatní sjezdovky Čtyř údolí.

Nejvíce autenticity si uchoval Veysonnaz, starobylé horské sídlo nad městem Sion. Také zde se sice staví, ale nové rekreační domy a apartmány se musí stylem přizpůsobit staré dřevěné architektuře. Veysonnaz nemá žádné velkokapacitní hotely ani betonové paneláky, známé třeba z řady středisek ve Francii.

Co vyvolá úžas

Magickým bodem celé oblasti je její nejvyšší bod, vrchol Mont Fort (3330 m n. m.). Až nahoru vás vyveze obří lanovka. Jakmile vystoupíte z vrcholové stanice na vyhlídkovou plošinu, naskytne se panoráma, které za jasného počasí vyvolá úžas snad v každém návštěvníkovi.

Obzor je omezen stovkami horských vrcholů a turistické průvodce se předhánějí v tom, kolik čtyřtisícovek je z Mont Fortu vidět. Za jasného počasí totiž odsud uvidíte nejvyšší horu Evropy Mont Blanc (4810 m), Monte Rosu (4634 m) a také alpskou ikonu Matterhorn (4478 m).

Oblast Čtyři údolí

Sjezdovky: Celkem 412 km - modrá 35 %, červená 55 %, černá 10 %.
75 000 osob/h.

Skipas
Denní skipas pro celou oblast vyjde na 66 CHF (asi 1120 Kč), děti do 15 let jezdí za polovic.

Ubytování
Ve Verbieru zkuste Hotel les Touristes. Dvoulůžkový pokoj stojí 140 až 170 CHF (2380 - 2890 Kč).

Doprava
Cesta z Prahy měří více než 1100 km. I když vede celá trasa po dálnici, trvá nejméně jeden den.

Aprés-ski
Ve Veysonnaz můžete využít bazén a wellness centrum, v Nendazu nabízejí třeba snowtubing.

PLUSY
Nádherné výhledy na okolní čtyřtisícovky.
Rozsáhlost lyžařského areálu, v němž si ty "své" trati najde opravdu každý.

MINUSY 
Zastaralost sedačkových lanovek, ochranné bubliny jsou spíše výjimečné.
Dlouhé přejezdy mezi částmi areálu měří celé kilometry, musíte se odpichovat hůlkami.

Piste de l´ours
Jeden z nejlepších sjezdů nabízí Medvědí sjezdovka nad Veysonnaz. Trať s převýšením přes 700 metrů vede průsekem v lese a nemá slabé místo.

 

 Reklama

Užitečné internetové stránky
www.4vallees.com základní stránky celé oblasti
http://fahrplan.sbb.ch Jízdní řády vlaků a autobusů
www.valaistourism.ch turistické informace o kantonu Wallis (Valais)
www.mojesvycarsko.com Informace o Švýcarsku v češtině