Přinášíme přehled letošních kulturních i sportovních akcí a zábavy.

Závody psích spřežení, premiéry filmů Heleny Třeštíkové a Jana Svěráka, Prague Food Festival, nový román Nicka Hornbyho, Muzejní noc nebo Karel Škréta v Jízdárně Pražského hradu. Přinášíme výběr těch nejzajímavějších akcí tohoto roku, které byste si neměli nechat ujít.

Leden

Na velikosti záleží
7. 1. Praha
www.cinemart.cz

Izraelská komedie Na velikosti záleží, která na loňském karlovarském festivalu získala cenu diváků, je určena všem, kteří bojují s nadváhou, nesnáší diety a mají chuť to změnit. Vypráví o lidech s nadváhou, kteří zažívají diskriminaci v současné společnosti posedlé štíhlou linií. Snímek o sportu sumo, přátelství a lásce je nabit černým humorem, vtipnými dialogy i řadou komediálních situací.

Premiéra VerTeDance
7. a 8. 1. Praha
www.archatheatre.cz

V Divadle Archa má premiéru nové představení skupiny VerTeDance, kterou tvoří choreografky a tanečnice Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová. Emigrantes je dalším ze série projektů, ve kterém vedle sebe na scéně vystupují dospělí a dětští tanečníci. Ti svýma dětskýma očima nahlížejí fenomén uprchlictví.

Fotografie Herberta Tobiase
14. 1. - 28. 3. Praha
www.galerierudolfinum.cz

Galerie Rudolfinum zahajuje letošní rok retrospektivou významného německého fotografa Herberta Tobiase (1924 - 1982). Na konci 50. let 20. století byl Tobias rebelem a hvězdou německé fotografické scény. Dnes si na jeho jméno vzpomenou jen nemnozí. Jeho obrazy jsou však dobře známé: mladý Klaus Kinski, Nico, hrající si děti a erotické módní fotografie. Tyto snímky se zapsaly hluboko do obrazové paměti a Herbert Tobias se díky nim stal v odborných kruzích legendou.

Zlatá lyže
16. 1. Polevsko
www.skipolevsko.estranky.cz

Chcete se stát nesmrtelnou legendou Zlaté lyže Lužických hor a mít své jméno vyryté na symbolické starodávné lyži? Pak se přihlaste na 50. ročník tohoto běžkařského závodu, který se jede klasickou technikou na upravených tratích nad Polevskem. Běží se v kategoriích děti, ženy a muži 19 - 39 let, 40 - 59 let a nad 60 let. Závod je otevřený pro všechny, muži běží 15 km, ženy a dorost 10 km. Součástí budou i závody pro nejmenší v délce od 100 m.

Na rozdíl od předchozích ročníků se nestartuje z Tannenbergu - Jedličné, ale z prácheňské silnice, z Polevska asi kilometr směrem na Prácheň. V cíli bude pro všechny účastníky závodu připraveno občerstvení v podobě čaje a horalky.

Závody psích spřežení
Různé termíny. Zadov, Strážné, Deštné aj.
www.mushing.cz

Smečka dychtivě se ženoucích sibiřských nebo aljašských psů husky, musher ovládající směr jízdy na zasněžené pláni a praskající sníh pod nohama. To všechno vás čeká při návštěvě některého ze závodů psích spřežení, kterých se v prvním měsíci roku jede hned několik. Sport si můžete v českých horách také sami zkusit.

Únor

Holiday World
4. - 7. 2. Praha
www.incheba.cz

Na cestovatelském veletrhu Holiday World na holešovickém Výstavišti nabídnou své služby nejen cestovní kanceláře, turistické centrály nebo vydavatelé literatury o cestování, ale také lázně a sanatoria, hrady a galerie nebo vystavovatelé z oblasti agroturistiky. Oba dny, kdy je festival otevřen pro laickou veřejnost, se bude konat řada besed s cestovateli. Jak probíhala cesta na severní pól, přijdou vyprávět Petr Horký a Miroslav Jakeš, šéfredaktorka časopisu Lidé a země Lenka Klicperová popíše svoji nebezpečnou výpravu do válčícího Konga. Jan William Drnek a Rostislav Stach představí v rámci doprovodných výstav unikátní velkoformátové fotografie z velké expedice Afrikou.

Festival otrlého diváka
9. - 14. 2. Praha
www.otrlydivak.cz

Festival otrlého diváka představuje filmy, které se vymykají standardním normám filmové estetiky a nárokům běžného filmového diváka. Mezi snímky překračujícími hranice "dobrého vkusu" jsou zastoupena díla americké, evropské i asijské produkce z různých období. Cílem většiny filmů je sice diváka znechutit, ale zároveň konfrontovat s nekonvenčně chápanými tématy, jako jsou násilí, sexualita a normy lidského chování. Festival proběhne ve druhé polovině února, nejprve v Praze v kině Aero. Místo a termín brněnských projekcí zatím nejsou upřesněny. V minulých ročnících se představily například snímky Kanibal holocaust nebo Nekromantik.

C. a k. masopust
13. 2. Kadaň
www.mesto-kadan.cz

Masopust v Kadani dostal po prvním ročníku označení c. k., o což se postarala jedna z masek - postava dobrého vojáka Josefa Švejka. Celodenní program zahájí průvod masek od kadaňského hradu k radnici, kde jim po kratším "přemlouvání" starosta města udělí povolení uspořádat masopustní veselici. Masky i přihlížející diváci se pak vydají do františkánského kláštera, kde se budou předvádět stará řemesla a ochutnávat zabijačkové dobroty.

Průkopníci pouštního blues
17. 2.Praha
www.palacakropolis.cz

Nejautentičtější průkopníci pouštního blues, kteří inspirovali třeba oceňovanou formaci Tinariwen, vystoupí 17. února od 19.30 hodin v pražském Paláci Akropolis. Nic nevystihuje lépe obrovské prostory Sahary než hudba Tartit - skupiny, kterou tvoří pět žen a čtyři muži etnika Tuaregů z oblasti Timbuktu v Mali. Hrají tichou, hypnotickou transovní hudbu. Ženy sedí, zpívají a hrají rytmické cykly na bubny tinde, zatímco muži je doprovázejí na akustické loutny či elektrickou kytaru. Zpěvačky se připojují éterickými výkřiky i tancem. Vstupenky seženete v předprodeji za 350 Kč k stání a 400 k sezení, na místě pak o padesát korun dráže.

Výstava Zdeňka Sýkory
19. 2. - 2. 5.Praha
www.ghmp.cz

Výstava v Galerii hlavního města Prahy k devadesátým narozeninám Zdeňka Sýkory představí tohoto českého umělce především jako malíře, který se už víc než padesát let systematicky věnuje zkoumání jazyka výtvarného umění. V reprezentativním výběru necelé stovky prací z prestižních zahraničních a českých sbírek budou vystaveny rané abstraktní práce z konce 50. let, struktury z let 60. a na principu náhodnosti založené liniové obrazy z období posledních třiceti let.

Katka Heleny Třeštíkové
25. 2. Celá ČR
www.aerofilms.cz

Už 25. února bude mít premiéru nový film Heleny Třeštíkové Katka, časosběrný dokument mapující čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Režisérka zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budocí mateřství jí nabídne životní motivaci?

Helena Třeštíková provázela dnes třiatřicetiletou Katku téměř půlku jejího života. Výsledkem je sugestivní obraz života, navždy poznamenaného závislostí a úpadkem. Vedle filmů Marcela (2007) a René (2008) tak Katka představuje závěr trilogie časosběrných dokumentů o osudech lidí, kteří se v důsledku nepříznivých okolností ocitli na pokraji svých sil nebo na okraji společnosti.

Design 20. století
Únor. ČR
www.slovart.cz

Minulé století se zapsalo do historie lidstva kromě jiného neuvěřitelnou akcelerací ve zdokonalování vzhledu a funkčnosti předmětů každodenního používání - od příborů přes oděvy až po automobily. Velkorysá publikace Design 20. století nakladatelství Slovart přináší přehled toho nejlepšího, co dvacáté století přineslo do našich domácností.

Akce v březnu a dubnu 2010

Akce v květnu a červnu 2010

Akce v červenci a srpnu 2010

Akce v září a říjnu 2010

Akce v listopadu a prosinci 2010

Naše tipy

Roberto Saviano: Krása a peklo
Březen. ČR
www.paseka.cz

Roberto Saviano, italský novinář a autor dnes už světoznámého svědectví o praktikách neapolské mafie Gomora, rozvíjí a aktualizuje v textech své nové knihy Krása a peklo témata spojená s působením camorry v mnoha oblastech italského i mezinárodního průmyslu, obchodu a veřejného života. Šířeji se věnuje i vlastní životní situaci, kterou vydání Gomory zásadním způsobem změnilo, když autorovi přineslo bezprostřední ohrožení života ze strany camorristických kruhů. Další z textů věnuje Saviano mj. osobnostem, jež výrazně ovlivnily jeho životní postoje, autorům, jejichž dílo vychází z osobní zkušenosti s válkou a násilím nebo kteří prokázali výjimečnou odvahu a příkladné morální postoje (Anna Politkovská). Živě uspořádaný soubor potvrzuje Savianovy vypravěčské a stylistické kvality, jež prokázal už ve strhujícím textu Gomory. Vyjde v nakladatelství Paseka.

Festival národů
23. - 25. 7. Mikulov
www.narodypodyji.cz

Jedenáctý ročník festivalu Národy Podyjí láká především na tradiční ochutnávky národních kuchyní - v sobotu 24. července jich bude na mikulovském náměstí zastoupeno okolo patnácti. Zároveň budete moci v průběhu dne zhlédnout vystoupení celé řady hudebních i tanečních souborů.

Festival zahájí vernisáž dosud neurčené výstavy v synagoze, v neděli pak pořadatelé chystají veřejnou snídani pod širým nebem. Ke stolu jsou zváni nejen hosté festivalu, ale i všichni kolemjdoucí.