V rámci oslav Dne kávy, který se ve Vídni slaví 1. října, půjdou tržby z kavárny ve věži katedrály svatého Štěpána na charitu.

V jižní věži gotické katedrály svatého Štěpána, jež stojí v samém srdci Vídně, se 1. října 2009 otevře na pouhý jeden den kavárna. Obyvatelé a návštěvníci rakouské metropole si v ní budou moci dát kávu ve výšce 72 metrů nad městem. V tento den vídeňští kavárníci slaví totiž Den kávy. Letos už uplyne 326 let od doby, kdy při tureckém obléhání města v roce 1683 se káva dostala do Vídně, první vídeňská kavárna byla otevřena o dva roky později.

katedrála svatého Štěpána ve Vídni

Trojnásobný výtěžek půjde na dobročinné účely

Kavárna ve věži bude ke kávě nabízet také zákusky. Klub majitelů vídeňských kaváren, který akci pořádá, přislíbil, že vybranou sumu z tržeb ještě ztrojnásobí a věnuje na dobročinné účely. Na Den kávy se v centru města chystají i další akce jako jsou různé přednášky, čtení z kávové sedliny, hry pro děti, koncerty, kabarety a výstavy.

O katedrále svatého Štěpána

Historické počátky Stephansdomu sahají až do roku 1137, ke gotické přestavbě došlo ve 14. a 15. století. Nejvyšším bodem a zároveň symbolem Vídně je právě jižní věž vysoká 137 metrů. Věž slouží také jako rozhledna, odkud je krásný výhled na Vídeň. Severní věž nebyla nikdy kompletně dostavěna, měří jen 68 metrů a je v ní umístěn 20-ti tunový zvon Pummerin, který je největší ze všech 23 zvonů katedrály. V podzemí katedrály jsou přístupné katakomby.