Cyklojízda vyjede v neděli 20. září ve 14.00 hodin z náměstí Míru, organizátoři očekávají účast až 3000 cyklistů.

V neděli 20. září se uskuteční v rámci Evropského týdne mobility „Evropský den bez aut 2009“ s tradičním programem na Smetanově nábřeží. Ve 14.00 hodin pak z náměstí Míru odstartuje Velká podzimní cyklojízda pořádaná iniciativou Auto*Mat po některých hlavních komunikacích naší metropole. V důsledku toho dojde k uzavření či částečnému omezení dopravy.

Trasa cyklojízdy

Účastníci cyklojízdy se pohybují pomalým tempem po nenáročné trase, zúčastnit se mohou i děti a fyzicky méně zdatní lidé.  Cyklisté pojedou za doprovodu policie z náměstí Míru po trase: Žitná – Resslova – Strakonická – Barrandovský most – Podolské nábřeží – Podolská – Na dolinách – Na Pankráci – 5. května – Nuselský most – Legerova – Rumunská – náměstí Míru v době od 14.00 do 16.00 hodin. Vzhledem k tomu, že se očekává účast kolem 3 000 cyklistů, dojde na trase jízdy k omezení automobilové dopravy na dobu cca 20 minut. Pražský magistrát žádá proto řidiče, aby se plánované trase cyklojízdy v uvedené době pokud možno vyhnuli.

Cyklojízda je letos unikátní také tím, že začíná i končí na festivalu Zažít město jinak, kdy se ulice Jugoslávská a část Londýnské změní v korzo, na náměstí Míru vyroste hudební podium, připraven je bohatý program.

Omezení dopravy

Jak uvádí webové stránky Magistrátu hl. města Prahy, bude pro individuální automobilovou dopravu od 6.00 do 20.00 hodin uzavřeno Smetanovo nábřeží od mostu Legií k Novotného lávce, dále ulice Křížovnická, část nám. J. Palacha a Mánesův most. Další nedělní akce „Zažít město jinak“, si vyžádá dopravní opatření v centrální části Prahy 2. Pro automobilovou dopravu bude uzavřeno nám. Míru mezi ulicemi Anglická a Rumunská, ulice Jugoslávská, ulice Londýnská mezi ulicí Anglickou a Rumunskou a ulice Bělehradská mezi ulicí Anglickou a Rumunskou od 9.00 do 17.00 hodin. Více informací o omezení dopravy a objízdných trasách zde.

V rámci Evropského týdne mobility a Evropského dne bez aut 2009 se konají různé akce po celém území České republiky. Jejich seznam a bližší popis naleznete na webových stránkách Ministerstva životního prostředí ČR.