Město Cheb se 30. července stalo místem, odkud se stovka cyklistů vydala na 800 kilometrů dlouhou cestu po významných poutních místech naší vlasti. Na rozdíl od minulých ročníků povede letošní trasa pouze po území ČR. Jízda rozdělená do 11 etap potrvá 11 dní a její cíl je v Uherském Brodě. Každý den ujedou účastníci cesty zhruba 60 až 100 kilometrů. Jednotlivé etapy se zdolávají ve skupinkách, k dispozici je doprovodný servisní vůz a zdravotník. Pořadatelem je křesťanská sportovní organizace Orel. Letos je poprvé partnerem akce i BESIP.

Po stopách českých světců

První den cyklisté putovali z Chebu do Teplé, další dny se pojede směr Nepomuk, Prachatice, Týn nad Vltavou, Želiv, Křižanov, Boskovice, Olomouc, Svatý Hostýn, Velehrad a Uherský Brod. Jednotlivá místa dojezdu etap nebyla vybírána náhodně, ale vždy tak, aby byla spojena se jmény významných českých světců. Například druhá etapa povede do Nepomuku, rodiště sv. Jana Nepomuckého. Tam, kde to nebylo možné, dali organizátoři účastníkům možnost nocovat v místech, kde zanechala významnou stopu během své 100leté existence organizace Orel. Příkladem může být Svatý Hostýn, který je spjat s Orlem v podobě každoročních "Orelských poutí".

Cyklopoutě jsou nejen pro věřící

Historie organizovaných cyklopoutí pro větší počet zájemců spadá do roku 2004. Cyklopouť je určena pro kohokoliv, nejen pro věřící. Podle organizátorů spojuje tři základní hodnoty: sport, společenství a duchovno. "Věk nerozhoduje, jen chuť. Převládají muži, ale jede s námi i kolem 20 žen," uvedl hlavní organizátor cyklopoutě Petr Gabriel. Nejde o závod, denní etapy jsou rozděleny tak, aby je mohli ujet i méně zdatní cyklisté. Nejstarším cyklopoutníkem je letos Karel Kunčický z Frýdku-Místku, který oslavil 74 narozeniny. Nejmladším pak pětiletý Filip Janík, kterého poveze v přívěsu za kolem tatínek.

Všechny čtyři předchozí cyklopoutě startovaly na území našeho státu s cílem v zahraničí. Zavedly cyklisty například do rakouského města Mariazell, německého Kolína nad Rýnem nebo do polské Čenstochové.