UVNITŘ ANKETA. Od čtvrtečního úmrtí "krále popu" celý svět diskutuje, jaký byl Michael Jackson muzikant. Rozhodněte, která z jeho písní byla nejlepší.
Zpráva o čtvrtečním skonu amerického popového zpěváka Michaela Jacksona šokovala téměř každého - od mladíka z Kolumbie pojmenovaného po králi popu, po Malajsijce, kteří po něm pojmenovali sojový nápoj, či generaci lidí po celém světě, kteří se pokoušeli napodobovat jeho pověstnou "měsíční chůzi".

Jacksonova smrt přiměla média od Sydney po Soul k přerušení pořadů. Proč tohle všechno?

Čím byl Michael Jackson výjimečný? A jaká byla jeho muzika? Fanoušci mají na všechny tyto otázky jednoduchou odpověď: byl nejlepší. Od dob Elvise Presleyho neměla populární hudba tak jednoznačného "krále".

Trpící génius s nezaměnitelným zpěvem, klouzavými tanečními kroky fascinoval celou generaci a změnil svět hudby, tance a módy: s čím přišel, ostatní napodobovali - nebo odmítali, ale i tím se vlastně inspirovali u Jacksona.

reklama
object width="425" height="344">

Když se zpráva o jeho smrti objevila na obří televizní obrazovce na Times Square v New Yorku, shromážděný dav zaúpěl.

Také mnohé Filipínce zachvátil žal. "Mé srdce je zarmoucené, protože můj idol zemřel," řekl bezpečnostní poradce filipínské věznice Byron Garcia, který organizoval natáčení proslulého videa zachycujícího synchronizovaný tanec 1500 vězňů na hudbu z alba Thriller.

Videonahrávku zhlédlo na serveru YouTube 23,4 milionu návštěvníků. Podle Garcii trestanci v Cebu vzdají Jacksonovi v sobotu hold tancem a minutou modliteb. V kolumbijské metropoli Bogotá se čtyřiadvacetiletý tatér Michael Tarquino pochlubil, že jej rodiče pojmenovali po Jacksonovi. Zavzpomínal na své dospívání, kdy byly na celé hodiny přerušovány dodávky elektřiny, a na napjaté čekání na jejich obnovení. "Když se znovu rozsvítila světa, přehrával jsem si Jacksonovy desky, stával jsem u okna a zpíval si s ním," řekl dojatě.

Japonští fanoušci patřili vždy k Jacksonovým nejvášnivějším příznivcům a zpráva o jeho smrti pro ně byla velkou ránou. Hudební kritička Mičiko Suzukiová, která se se zpěvákem v 80. letech několikrát setkala, podotkla, že její země bude patrně truchlit delší čas. "Všichni napodobovali jeho 'měsíční chůzi', tehdy to byl hit. Byl skutečnou superstar," řekla.

Asi jen málokdo neviděl Jacksona tancovat, jako kdyby se pohyboval po povrchu Měsíce.

"Moonwalk" zpěvák poprvé předvedl v televizním pořadu před asi 25 lety. Pořad se jmenoval Motown 25: Yesterday, Today, Forever. Ačkoli v pořadu vystoupila plejáda hvězd, včetně Diany Rossové & The Supremes, byl to právě energický Jackson, na něhož s úžasem zíralo 47 milionů Američanů u obrazovek.

Moonwalk sice byl novinkou pro publikum, ale tyto taneční kroky existovaly už dlouho předtím v ghettech. Jacksona je naučil choreograf Jeffrey Daniels.

"Moonwalk spočívá v chůzi s pocitem, že země jako by pod tebou ustupovala, a pokud to dokážeš tak, že to nevypadá jako iluze, tak se ti to povedlo," vysvětlil v jednom dokumentu Daniels. Podle něj se Jackson rozhodl k pojmenování "měsíční chůze", ačkoli v ulicích se vžilo "back slide" (zpětný skluz).


Co řekli těsně po jeho smrti

"Jsem nesmírně smutná a zmatená, plná všech možných emocí. Jsem zničená žalem za jeho děti, které, jak vím, pro něj byly vším, a také za jeho rodinu. Je to tak ohromná ztráta na mnoha úrovních, že mi chybějí slova."

- Lisa Marie Presleyová, dcera rokenrolové legendy Elvise Presleyho, která se za Jacksona provdala v polovině 90. let.

"Jsem zasažená zármutkem a zničená náhlou ztrátou bratra."

- Jacksonova sestra Janet, která dodala, že letí do Kalifornie, aby byla s rodinou.

"Jackson patrně zemřel na zlomené srdce a zlomenou duši. ... Byl obětí drogy (zvané) celebrita a nikdy se nenaučil jí odvyknout."

- Rapper Chuck D z Public Enemy, podle nějž Jackson pozdvihl laťky muziky i vystupování do nových výšin, ale stal se obětí kultury celebrit.

"Jsem naprosto zničený touto tragickou a neočekávanou zprávou. Aby byl od nás Michael tak náhle vzat v tak mladém věku, k tomu nemám slov. ... Dnes jsem ztratil svého mladšího bratra a část mé duše odešla s ním."

- Hudební producent Quincy Jones, který s Jacksonem spolupracoval na třech z jeho nejlépe se prodávajících alb: Off the Wall, Thriller a Bad.

"(Elizabeth Taylorová) je příliš zničená úmrtím svého drahého přítele Michaela Jacksona, aby k ní v tuto chvíli vydala prohlášení."

- Zástupci herečky Elizabeth Taylorové, která byla blízkou přítelkyní Jacksona.

"Mé srdce je zaplaveno smutkem ze zničující ztráty mého drahého přítele Michaela. Byl mimořádným přítelem, umělcem i přínosem světu. Připojuji se k jeho rodině a fanouškům při oslavě jeho neuvěřitelného života a truchlím za jeho předčasný skon."

- Herečka Brooke Shieldsová, která rovněž patřila k dlouhodobým přátelům "krále popu".

"Nedokážu přestat plakat nad tou smutnou zprávou. ... Vždycky jsem Michaela Jacksona obdivovala. Svět ztratil jednoho ze svých velikánů, ale jeho hudba bude žít navždy. Mé srdce je s jeho třemi dětmi a se členy jeho rodiny. Bůh s ním."

- Popová hvězda Madonna.

"Nedokážu právě teď najít slova, abych vyjádřil, jak hluboce smutný jsem z Michaelovy smrti. Ztratili jsme génia a skutečného vyslance nejen popové, ale veškeré hudby. Byl inspirací pro mnoho generací a já budu navždy hýčkat okamžiky, které jsem s ním sdílel na pódiu, i všechny věci, které jsem se od něj o hudbě naučil."

- Zpěvák Justin Timberlake, který označil Jacksona za svůj idol, jenž měl silný vliv na jeho vlastní kariéru.

"Opravdu smutná zpráva o Michaelovi. Byl to talent shůry."

- Bývalý kytarista Guns N' Roses Slash, který se podílel na Jacksonově hitu z roku 1991 Black or White.

"Byl to jemný, upřímný a úžasný muž. Byl také jedním z největších umělců, jací kdy žili. Nesmírně jsem ho milovala a bude mi chybět v každém ze zbývajících dní mého života."

- Zpěvačka a Jacksonova přítelkyně Liza Minnelliová.

"Stejně jako nikdy nebude další Fred Astaire nebo Chuck Berry nebo Elvis Presley, tak už nikdy nebude nikdo srovnatelný s Michaelem Jacksonem. Jeho talent, jeho úžasnost a jeho záhadnost z něj činily legendu."

- Filmař Steven Spielberg.

"Jacksonova smrt přišla jako naprostý šok. Jeho velikost byla v dokonalosti. Michael byl jedním z těch lidí, kteří nepřestanou, dokud nejsou dokonalí."

- Bývalá královna diska Donna Summerová.

"Ztratil své dětství, bylo pryč, skončené. A pak to trauma z náhlé slávy, z toho, jak se stal legendou, milionářem, to bylo těžké."

- Izraelec Uri Geller, který údajně umí silou své vůle pohybovat lžícemi.


Mnoho fanoušků měl Jackson také v jihokorejském Soulu, kde jeho styl a taneční pohyby hojně napodobovaly místní popové star. "Byl hvězda, když jsem byl malý. Když jsem se dozvěděl o jeho smrti, měl jsem pocit, jako bych přišel o některé ze vzpomínek z dětských let," truchlil šestatřicetiletý Kim Nam-kju.

V metropoli Mexiku Jacksonův imitátor Esteban Rubio neprodleně zorganizoval hold své oblíbené hvězdě. "Jsem smutný, jako kdybych přišel o část svého života," prohlásil Rubio s černým plstěným kloboukem na hlavě a tmavých brýlích, v ruce kytici slunečnic.

V Malajsii pojmenovali drink ze směsice sojového mléka s proužky tmavého želé po Jacksonově písničce Black or White, a pokud si místní nápoj objednávají, žádají "Michaela Jacksona" nebo "MJ".