Radu pro rozhlasové a televizní vysílání povede bývalá náměstkyně ministra kultury. "Neznámá jména v radách jsou vizitkou zdejší politické metodiky," soudí Jan Kraus

Členové obměněné Rady pro rozhlasové a televizní vysílání zvolili do svého čela bývalou náměstkyni ministra kultury Kateřinu Kalistovou. Post místopředsedy obhájila Alena Macková. Nově byli do této funkce zvoleni bývalý šéfredaktor publicistiky v ČT Milan Bouška a mediální analytik Pavel Foltán. Nepříliš známá jména v mediálních radách přitom budí soustavnou kritiku. Není u nich jasné, kdo přesně za jejich zvolením stojí a do rad je "protlačil". 

"Mediální rady jsou jen finty, jejich podstata se u nás nedodržuje," například prohlásil nedávno o volbách do rady ČT moderátor Jan Kraus, předseda Českého filmového a televizního svazu FITES. "My jsme jmenovali Vojtěcha Cepla, jednoho z tvůrců ústavy. Neprošel. Prošli tam nějací tři čmeláci, úplně vyhladovělí, kteří si na trhu práce nejsou schopní vydělat na žrádlo, tak je tam (politici) pošlou," řekl Kraus.

"Myslím, že hodnocení změn v radách je jednoduché," podotkl Kraus dnes pro iHNed.cz. "Stačí si položit otázku, jestli ty nové osobnosti v čele jsou opravdovými osobnostmi, jestli je do rad zvolily významná občanská sdružení nebo organizace. Pan Kratochvíl (v Radě ČT, pozn. red), například, byl nedávno zvolen za jakési sdružení požárníků... Celé volby jsou pouze vizitkou zdejší politické metodiky, porušováním zákonů ve jménu zákonů. Víte co? Ať se ti, kdo se považují za skutečné osobnosti, zřeknou svého platu za členství v radě," nabízí Jan Kraus radním test osobnosti.  

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je správním úřadem, který vykonává státní správu ohledně rozhlasového a televizního vysílání a dohlíží na zachovávání a rozvoj plurality programové nabídky a informací ve vysílání a dbá na jeho obsahovou nezávislost. Uděluje a odnímá licence pro provozování vysílání.

Uděluje rovněž pokuty, k nejvyšším patřily sankce ve výši 13,5 milionu korun pro televizi Prima a 13 milionů korun pro televizi Nova kvůli jejich reality show VyVolení a Big Brother. Podle rady televize porušily zákon tím, že v nich odvysílaly nevhodné záběry, které ohrozily mravní, psychický a fyzický vývoj dětí a mladistvých.