Na pražských ostrovech se od čtvrtka bude hrát. Senátor Alexandr Vondra a ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle pustili po vodě lahev přihlašující akci United Islands do EU. Festival je tečkou za naším předsednictvím

Praha se s českým předsednictvím EU rozloučí hudbou. Od čtvrtka do soboty tu bude hrát stopadesát kapel ze dvaceti zemí. Záměrem pořadatelů je elegantní hudební přehlídka v elegantním prostředí, oznámili dnes strůjci šestého ročníku United Islands v neméně elegantním prostředí klubu Jazz Café na Janáčkově nábřeží.   

Zatímco první ročník festivalu, pořádaného pro diváky tradičně zdarma, oslavil vstup země do EU, ten letošní by měl, podle slov Alexandra Vondry, bývalého ministra pro evropské záležitosti, v odlehčeném duchu udělat symbolickou tečku za naším předsednictvím Unie. Vonda tedy, společně se svým nástupcem Štefanem Fülem, dnes vypustil do Vltavy malý plastový barel s dopisem, v němž festival United Islands of Prague žádá Evropskou Unii o přidělení členství.

"Abys tomu rozuměla," vysvětluje festival v dopise Unii, "United Islands jsou v Praze trochu jako Vatikán v Římě, ale menší a jenom tři dny v roce," podle dalšího přímluvného psaní, které připojil Fülle s Vondrou, festival "ukazuje, co všechno Evropa nabízí, jak je pestrá, nebrání nikomu ve svobodném pohybu a rozhodování, kde a jak trávit čas". Podle dopisu je obyvatelstvo pražských ostrovů "vždy dobře naladěno, zabývá se hlavně zpěvem, hudbou, křepčením, konzumací, prodejem občerstvení a drobných dárkových předmětů". 

Součástí festivalu coby tečky za předsednictvím by mělo být rovněž symbolické předání unijní štafety Švédsku. Mělo by se odehrát 19. června na pramičkách blízko Střeleckého ostrova, tedy nedaleko Karlova mostu. "Chěli jsme vyjít Švédsku vstříc, bývala to námořní velmoc," vysvětlil ministr Füle symboliku obléhání Prahy Švédy i historické lodní velmoci s tím, že najít za oficiální švédskou stranu dobrovolníka, který na lodičce štafetový kolík předsednictví EU na takovém místě přijme, nejspíš nebude tak jednoduché.  

Podle Vondrových slov je spojenectví oficiálního očeského předsednictví EU a letošního ročníku United Islands vlastně pochopitelné. "Pro naše zakončení jsme v Bruselu vybrali streetparty, chtěli jsme přitáhnout mladé lidi na akci pod širým nebem. V Praze tedy nebylo nic obdobného nutné pořádat, stačilo se domluvit s pořadateli festivalu, který byl založený v prvním ročníku jako oslava našeho vstupu do EU."

Podle pořadatelů nezpůsobila výměna vlády v průběhu předsednictví festivalu žádné změny v plánech. "Nebyl to rokenrol, ale polka je to docela dobrá," zhodnotil Alexandr Vondra dobu, kdy Češi předsedali EU.          

Program festivalu zahájí 18. června Klubová noc se 40 kapelami v 15 pražských klubech. O den později se rozjede program na pražských ostrovech. Festival ovládne Střelecký ostrov, Kampu, Dětský a Slovanský ostrov. Slavnostní zahájení se uskuteční 19. června v 18:45 na Střeleckém ostrově před vystoupením jednoho z nejvíce očekávaných hostů festivalu - faerské skupiny Orka hrající na nástroje vytvořené z předmětů vyplavených mořem.

Střelecký ostrov bude jinak v pátek patřit fanouškům ska. Od 17:00 se zde vystřídají soubory Yellow Umbrella, Fast Food Orchestra, Mad Manoush a Spankers.

Sobotní program začne od 11:00 na sedmi scénách. Vedle mezinárodního projektu N.O.H.A. se představí hvězdy world music jako například moderní podoba flamenka Almasäla a maďarský projekt Mitsoura kombinující romské hudební vlivy s elektronikou.

Tuzemskou scénu budou reprezentovat kytarové kapely Please The Trees či The Prostitutes. Nadějí jazzové scény Radia 1 jsou debutující Lanugo, experimentální Segundo a taneční United Heads.

V programu na Střeleckém ostrově 19. června také vystoupí excentrický písničkář Xavier Baumaxa a v premiéře se představí nová kapela Tomáše Průši z legendární Vltavy. Jeho Love Songs Orchestra hraje od 15:30. Česká scéna se prezentuje na Žofíně, kde vystoupí Michal Prokop, Pavel Bobek, Robert Křesťan, Ivan Hlas a Monika Načeva.

Po oba dny běží program i po 22:00 v klubech Mánes a Jazz Dock. "Pražský Mánes je zasvěcen mixu elektroniky s živou hudbou. Dokonale odhlučněný klub Jazz Dock se nabízí k nočním jam sessions," uvedl hlavní dramaturg festivalu David Gaydečka.

Pořadatelé odhadují, že loňskou třídenní přehlídku zhlédlo na 25.000 lidí všech generací. Na pěti scénách se představila zhruba padesátka interpretů různých hudebních směrů - od popu k hip hopu, jazzu a world music. Ředitel festivalu Martin Voňka předpokládá, že akci letos navštíví v případě příznivého počasí až 40.000 lidí. S tím souvisí i částečné dopravní omezení. Pro automobilovou dopravu se v sobotu v obou směrech uzavře most Legií a Janáčkovo nábřeží. Na mostě vznikne speciální tramvajová zastávka.

Podrobnosti o festivalu a uplynulých ročnících lze najít na www.unitedislands.cz.