V pátek 29. května večer se veřejnosti otevře více než třicet chrámů a modliteben. Akci pořádá šest křesťanských církví - katolíci, baptisté, evangelíci, pravoslavní, členové Církve bratrské a Církve československé husitské.

V české premiéře jedna noc otevře více jak třicítku chrámů a modliteben. Komentované prohlídky, otevřené věže, krypty, koncerty, modlitby a přes 200 různých programů připravily církve na páteční noc 29. května. Den otevřených kostelů se uskuteční v Brně, Plzni a dalších osmi městech v ČR. Místa, která se k akci připojí, poznají lidé podle barevných poutačů. Projekt je spolufinancován Evropskou unií.

Nejvíce kostelů se otevře v Brně

V Brně na věřící i nevěřící čeká 18 chrámů a modliteben, začátek akce ohlásí v 17.45 po celém městě zvonění kostelních zvonů. Noc kostelů se rozšíří také na centrální brněnské náměstí Svobody, v jehož středu ještě v 19. století stával kostel svatého Mikuláše. Tamní program nabídne atrakce pro děti, koncerty a různá představení. Pro návštěvníky brněnských kostelů je připraven poutnický pas, do něhož v jednotlivých kostelech lidé dostanou pamětní razítko. Po získání všech razítek obdrží certifikát poutníka.

Podle brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho Noc kostelů umožní lidem, kteří kolem chámů denně chodí třeba s nedůvěrou, aby se podívali dovnitř. Mohou si prohlédnout architekturu objektů, nahlédnout do krypt, věží, sakristií či klášterních zahrad.

Noc kostelů se do ČR rozšířila z Rakouska, kde ji věřící uspořádali poprvé v roce 2005. Loni při ní 500 kostelů navštívilo 270 tisíc lidí. Při podobné akci nazvané muzejní noc, si letos kostely v Česku prohlédly rovněž tisíce lidí. Kolik lidí zavítá do kostela v pátek, pořadatelé nedokážou odhadnout. Bližší informace o akci včetně programu zde.