VIDEO + GALERIE Ukázka ze starého českého filmu má být satirou na volební plány ČSSD v příštím roce

Po českém internetu běhá nový politický vtípek - ukázka z filmu Tři chlapi v chalupě z roku 1963.  "Jaká se naše strategie na vesnici?" ptá se Lubomír Lipský Jiřího Skopečka ve filmové ukázce, nyní kolující pod názvem Strategie ČSSD pro volby 2010. "No? Aby všichni měli všechno, že ano," poučuje Lipský, načež Skopeček dodá, že "to je samozřejmý" každému bulíkovi. "Jakou taktikou se k tomu dostanem? Tím, že nikdo nebude mít nic. Jenže mu to nebudu říkat!" trumfuje starší z mužů, jenž při rychlém školení z úst ani nevytáhne fajfku. "To snad ne..." pronese mladší z dvojice nevěřícně v odpovědi na lekci politiky bez skrupulí, která je znovu a už po tolikáté aktuální.

Tři muži v chalupě coby komentář k ČSSD v příštím roce 

Přestože část debaty ze Tří mužů v chalupě už se současným politickým děním tolik "nelícuje", podařilo se anonymním šprýmařům na chvilku pobavit ty, kdo si krátké video pustí. A připomenout, že humor může být pilulkou proti zoufalství. A někdy také jediným způsobem, jak se s beznadějně vypadající situací vypořádat, aby člověk - volič - daňový plátce nepřišel o rozum. O stylu a úrovni politických protivníků někdy vypovídá lidový humor přesvědčivěji, než poslední průzkumy veřejného mínění.

Poznávacím znamením politických karikatur a vtipů rozhodně nebývá přehnaná uctivost jako v případě kresleného pornokomiksu, jímž dal svou nelibost nad pražským radním Milanem Richterem (ODS) anonymní tvůrce.

Pražského radního Richtera ničí guerillový umělec - čtěte ZDE 

Nejčastěji se tvůrci, zůstávající ve skromné anonymitě, pochopitelně zabývají politiky, kteří jim buďto pijí krev, jimž je nejvíce vidět do vířivky anebo jim prostě z nějakého důvodu nejsou sympatičtí. 

Připadají vám politické karikatury nevkusné, případně jednostranně zaměřené? Znáte lepší? Zašlete je na adresu redakce@ihned.cz, ty nejvtipnější uveřejníme!