Michal Horáček a Petr Hapka letos oslavují pětadvacet let společné práce. A ačkoliv jejich tvůrčí tandem je široce respektovanou uměleckou "značkou" a každé jejich nové album událostí, neměli spolu nikdy jediný společný koncert. Natož divadlo.

Letošní říjen ale všechno změní: Horáček a Hapka se za příznivci své tvorby vydají s hudebně-činoherním dílem o 2009 verších. To bude domovem na jevišti Státní opery Praha a právem se o něm mluví jako o nejambicióznějším projektu nadcházející divadelní sezóny.

"Věděli jsme, že nás lidé poslouchají v soukromí, ale bezprostřední reakci svých posluchačů jsme nikdy nezažili," vysvětluje autor libreta Michal Horáček v rozhovoru pro HN. "A přitom jsme po tom vždycky toužili," dodává.

Čtěte také

Další muzikál? V žádném případě

"Jestli Kudykam něčím opravdu není, tak muzikálem," varuje Michal Horáček před banálním zařazením svého počinu. "Za ta léta nám s Petrem Hapkou muzikáloví producenti nabízeli mnoho projektů, asi cítili komerční příležitost. Mně se ovšem muzikálový žánr nelíbí. Zpravidla si vybere nějaké zásadní téma - jako je příběh Johanky z Arku nebo Galilea - a takto mnohovrstvý námět pak přetvoří v neproblematickou, snadno stravitelnou podívanou. Funkce umění je ale právě opačná: upozorňuje na složitost světa."

Proto nakonec napsal vlastní divadelní hru, nadto ve verších. "Možná to ani divadelní hra není, sám Kudykama prostě považuji za písňový text, jakkoli netradičně dlouhý. Ve verších se někdy mluví, jindy zpívá – to když Petra Hapku napadlo udělat z některých básní písně. Symbolické pak je, že těch veršů je 2009 - odkazují k době, ve které žijeme a o níž chci podat svědectví," přibližuje autor. "Verše jsou daktylo-trochejské, protože právě ty nejlépe vyhovují češtině. A já si přál, aby Kudykam byl i poctou českému jazyku, naší kotvě na otevřeném moři Evropy. Udržíme-li bohatou češtinu, udržíme se i jako Češi, jako svébytná pospolitost."

Hudbu Petra Hapky instrumentuje Ondřej Brzobohatý. Celkem v inscenaci zazní devatenáct písní. Část z nich - už úvodní V Penziónu Svět, z níž vychází i celý námět hry - vznikla z předchozí spolupráce Hapky a Horáčka, většina skladeb je však nová.

Prostory Státní opery Praha si Michal Horáček vysnil. "Od začátku jsem tu inscenaci viděl jen v klasickém prostoru s bohatým kulturním dědictvím. Ovšem chápal jsem, že počin, který vlastně nemá žánrové vymezení, bude obtížné dramaturgicky uchopit. Takže ve Státní opeře, která se nakonec stala koproducentem, byli zprvu velice opatrní. Celý projekt posuzovali dlouho a důkladně," dodává. Kudykam se ve Státní opeře Praha bude hrát tři sezóny.

Investice do zážitků se vyplatí

Přestože v době globální ekonomické krize klesá nejen schopnost sponzorů podporovat podobné projekty, ale i chuť lidí investovat do kulturního vyžití, Horáček věří, že Kudykam, který vzniká v jeho příslovečně perfekcionistické produkci, publikum osloví.

"Samozřejmě si uvědomuji, že jako podnikatelský záměr je to trochu bláhové, ovšem takových zdánlivě bláhových věcí mám za sebou spoustu. Každopádně věřím na práci a pracuji tak dlouho, dokud neuvěřím, že dílo bude událostí. Že pro posluchače nebo diváka se stane zážitkem. A moudří vědí, že do zážitků se vyplatí investovat, protože na rozdíl od akcií na burze jejich hodnota neklesá a nikdo nikdy vám je nesebere," dodává Horáček.

Přesto má Kudykam i originální obchodní aspekt. Horáček se rozhodl část loží pronajímat na celou sezónu. "Právě od pondělí je k mání 19 nejlepších loží Opery na sezónu 2009/2010, tedy na 53 představení plus premiéru. Cena se liší podle počtu sedadel a pozice jednotlivých lóží, kdo si objedná jako první, může si pochopitelně vybrat. Myslím, že je to pěkný koncept, a to hned z několika důvodů. Předně: ty daňové poplatníky, kteří na představení nepřijdou, nestojí vůbec nic – z jejich daní financovaná Opera nám žádné peníze neposkytuje, ale bude je naopak dostávat. Dále ti, kteří si takovou lóži pronajmou, se stanou elegantními mecenáši – tím prospějí nám. A konečně i já chci být elegantní - poskytnu jim nejen možnost zaujmout jejich důležité klienty, obchodní partnery a vybrané zaměstnance lépe než obligátními značkovými pery, ale nabídnu jim i osobní dárky jako libreto v krásné knižní podobě, podepsanou partituru od Hapky, cd signované od obou, láhev šampaňského a pro každou dámu originální vějíř s kudykamovským motivem. Hlavně však přicházíme s tím, co podle mého nejlepšího svědomí může být nezapomenutelným večerem, stráveným na ostrově víry, naděje a lásky v moři krize… A tak nikdo netratí, ale všichni získávají. Takové projekty jsem vždycky dělal a chci dělat dál, jen takové mají smysl," uzavírá Michal Horáček.

Kontakty

Pronájem lóží: Ema Krahulíková, tel. 602 475 533, vstupenky@kudykam.net

Veškeré informace o pronájmu lóží i nákupu běžných vstupenek už nyní ZDE

Oficiální web: www.kudykam.net

Kdo je kdo v představení Kudykam

Velkorysé umělecké ambice hudebně-dramatického představení Kudykam naznačuje i složení uměleckého souboru. Pod režijním vedením Dodo Gombára, v choreografii Pavla Strouhala, scénografii Michaely Hořejší a v umělecké produkci autora hry Michala Horáčka dojde k nastudování inscenace v několika alternacích.

"Už dříve se mi osvědčilo, že projekt nemusí být nabitý hvězdnými jmény. Nesmějí však chybět osobnosti vynikající svým talentem – ty mohou přicházet z velkých, ale i z malých scén," vysvětluje Horáček, který se osobně účastnil castingů. Ty byly otevřené pouze pozvaným umělcům, kteří mohli vybírat písně z autorských alb Petra Hapky a Michala Horáčka, záleželo na přesvědčivé interpretaci.

Na castingu vzniklo čtrnáct hodin filmového materiálu, jehož část bude exkluzívně k vidění na zpravodajském portálu iHNed.cz.

Hlavní role alternují Vojtěch Dyk (herec Národního divadla a frontman skupiny Nightwork), Karel Dobrý (s bohatou zkušeností v zahraničních filmech) a slovenský herec maďarského původu Csongor Kassai, (známý například z filmu Jana Hřebejka Musíme si pomáhat).

Vedle stálého souboru však bude v představení hostovat i celá řada známých osobností. "Oslovil jsem s tímto projektem celou řadu svých osobních přátel. Vím, že třeba Jarek Nohavica s námi celé léto sotva bude deset hodin denně zkoušet ve Státní opeře, přesto bych o něj nerad přišel. Proto je v představení zvláštní okénko hostů. Těším se na reakci diváků, až se na jevišti zjeví tu Jarek, tu zas Dan Bárta, Jana Kirschner, Dan Landa, Aneta Langerová nebo Richard Krajčo. Mou nabídku přijal i Karel Gott. Kdo kdy vystoupí, bude ale pro diváka do poslední chvíle překvapení, takový bonus v loterii," popisuje divácky atraktivní aspekt inscenace Michal Horáček.