Tatranský národní park (TANAP) byl vyhlášen 18. prosince 1948, s platností od 1. ledna následujícího roku. TANAP drží prvenství na Slovensku, ale byl také prvním v bývalém Československu.

TANAP se rozkládá na ploše 738 km2 a zasahuje na území Žilinského a Prešovského kraje. Dalších asi 300 km2 tvoří ochranné pásmo. Park, který je jedním z devíti na Slovensku, tvoří Východní Tatry (Vysoké a Belianské Tatry) a Západní Tatry.

Nejvyšším vrcholem Gerlachovský štít

Nejvyšším tatranským vrcholem je Gerlachovský štít, který dosahuje do výšky 2655 metrů nad mořem. Dalšími známými vrcholy jsou Kriváň, Rysy nebo Lomnický štít. Kromě nádherných vrcholů, horských ples, či ledovcových dolin mohou návštěvníci zdejších hor spatřit také tatranského kamzíka, rysa, orla či medvěda, kterých bylo vloni podle ochranářů ve Vysokých Tatrách 12.



TANAP ročně navštíví na pět milionů turistů, kteří mohou využít chodníky o délce 600 kilometrů. Nejčastějšími návštěvníky Vysokých Tater jsou kromě Slováků Češi a Poláci. Tatry lákají především milovníky horolezectví, skialpinismu a vysokohorské turistiky, v zimě pak lyžaře. Vyhledávanou atrakcí bývají výstupy k horským chatám. Zimní turistická sezona začíná v Tatrách oficiálně právě tento víkend.

Čtěte více

V roce 1993 Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila TANAP biosférickou rezervací v rámci projektu Člověk a biosféra. Vzácnou oblast však v listopadu 2004 zasáhla pohroma, ze které se vzpamatovává dodnes. Mohutná vichřice tehdy za sebou zanechala 2,5 - 5 kilometrů široký a 50 kilometrů dlouhý pás vyvrácených stromů a poškozených silnic, tratí, vedení i domů a jen v TANAPu smršť zničila asi čtvrtinu z celkové rozlohy lesů. Katastrofální následky vichřice umocnil ještě rozsáhlý požár, který vypukl ve Vysokých Tatrách v polovině následujícího roku. V současné době trápí hory lýkožroutová kalamita, která zničila jen letos a vloni 2000 hektarů stromoví.