Spojené státy americké jsou třetí nejpopulárnější turistickou destinací na světě, odborníci na cestovní ruch očekávají, že počet Čechů cestujících do USA bude rychle narůstat.

Po zrušení víz pro české občany cestující do Spojených států amerických cestovní kanceláře očekávají velký nárůst zájmu o tuto destinaci. Podle odhadů odborníků se počet českých turistů v USA do tří let zdvojnásobí až ztrojnásobí. V loňském roce vycestovalo do USA kolem 40 tisíc českých turistů, většinou soukromě, jen malý zlomek přes cestovní kanceláře. Dle amerického prezidenta George Bushe by Češi mohli do USA cestovat bez víz zhruba za měsíc.

Čtěte více

USA je třetí nejoblíbenější turistickou destinací na světě

V loňském roce navštívilo Spojené státy americké 51,1 milionů zahraničních turistů. Jde o třetí nejpopulárnější turistickou destinaci na světě. Na prvním místě stojí Francie, kterou navštívilo loni 79,1 mil. zahraničních turistů, druhé je Španělsko (58,5 mil.).

socha_svobody_192.jpgPodle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamury bude po zrušení víz do USA největší zájem především o návštěvu New Yorku, Floridy, Niagarských vodopádů, Yellowstonského národní parku, který je největším národním parkem na světě, Last Vegas či Kalifornii. "Předpokládáme, že se nová nabídka ohledně USA objeví v katalozích cestovních kanceláří na jaře příštího roku. České cestovní kanceláře se chystají nejpozději od podzimu příštího roku zahájit přímé charterové lety na Floridu," dodává Okamura.

"Zcela určitě nastane boom cestování do Spojených států," je si jist šéf Eso Travel Tomáš Cikán. Spojené státy podle něj lákaly dosud hlavně na poznávací zájezdy movité klienty, kteří neměli s vízy problém. Trh by se však mohl nově zaměřit i na širší vrstvy obyvatelstva a levnější pobytové zájezdy u moře či ve velkých městech.

CK rozšíří nabídku

Všechny CK, které dnes do USA vozí české turisty, očekávají po zrušení víz zvýšený zájem a hodlají rozšiřovat nabídku.
"My již zvýšený zájem registrujeme a počítáme samozřejmě, že počet klientů vzroste," doplnil Jan Kužel ze specializované CK America Tours. Zrušení víz prý uvítají především mladí lidé, kterým ve větší míře hrozilo zamítnutí žádosti, a také podnikatelé, kteří mnohdy považovali vízovou proceduru za ponižující a odmítali se jí zúčastnit. Podle Kužela napomůže zrušení amerických víz i cestování do třetích zemí ve Střední a Jižní Americe, kdy bude možné využít mezipřistání v USA. "Pokud letíte do Mexika přes New York, tak letenka je zhruba o 5000 levnější, než když se letí přes Kanadu," uvedl Kužel. Zastávka v USA přitom nemusí být využita pouze k přestupu, ale například také k nákupům.

"Elektronický systém povolení cesty do USA (ESTA) se bude povinně vztahovat na české občany od 12. ledna 2009. Cestující budou povinni požádat o povolení cesty nejpozději 72 hodin před odjezdem prostřednictvím nových webových stránek," vysvětlil Okamura s tím, že povolení bude vydáno zdarma a bude platné maximálně dva roky nebo do vypršení platnosti pasu. Pokud žadatel neobdrží elektronické povolení cesty, bude automaticky vyzván, aby požádal o vydání víza na zastupitelském úřadu USA ve své zemi.