Letecké muzeum v Deštné v okrese Jindřichův Hradec má návštěvníkům přiblížit osudy československých válečných letců.

Rozvoj civilní i vojenské aviatiky především na jihu Čech a osudy československých letců, kteří bojovali za druhé světové války, mapuje nové letecké muzeum, které bylo poslední srpnovou sobotu otevřeno v Deštné. Jedná se o výsledek společného úsilí Klubu historie letectví z Jindřichova Hradce a města Deštná. 

Expozice představí řadu legend

tipJeden z důležitých momentů národní historie tu připomínají i předměty z pozůstalostí zesnulých válečných veteránů. Expozice představuje řadu legend našeho letectví, ale také některé opomíjené Jihočechy, kteří v letectví dosáhli mimořádných úspěchů. Ve vstupní hale je umístěna kopie protiletadlového krytu, navazující pietní místnost připomíná jména a životní příběhy všech zesnulých čs. válečných letců. Místnosti vévodí obří snímek britského válečného hřbitova v Brookwoodu, kde jsou pochovány desítky našich válečných letců. Základ další části expozice tvoří sbírky klubu, ale také dary či zápůjčky. 

Promítány budou filmy s leteckou tematikou

Návštěvníci zde budou moci spatřit řadu unikátů, například část letounu Messerschmitt Me-109 z Českobudějovicka nebo letošní objev členů klubu, kterým jsou trosky B-24 Liberatoru PP-Y, v němž 1. ledna 1945 zahynula osmičlenná čs. osádka 311. bombardovací perutě na ostrově Hoy. Rozlehlý bývalý kinosál je věnován československému sportovnímu i armádnímu letectví a vojenským tradicím města Jindřichův Hradec. V projekčním sále s kapacitou 60 míst se budou promítat historické i současné filmy s leteckou tematikou, jejichž nabídku doplní dokumentární filmy, pořízené členy jindřichohradeckého Klubu historie letectví během 13 zahraničních expedic. Muzeum je od konce září otevřené pouze o víkendech či podle dohody.
Vstupné je 50 a 20 korun.
(CzechTourism)