Tisíce obyvatel a návštěvníků Prahy se v noci ze soboty na neděli vydaly na obchůzku kulturních institucí. Zdarma nebo za symbolické vstupné bylo otevřeno v rámci Pražské muzejní noci 51 muzeí, galerií a dalších kulturních stánků.

narodni-muzeum-192.jpgPořadatelé od prvních hodin po otevření kulturních institucí věřili tomu, že překonají loňský rekord, kdy evidovali 171.000 vstupů, a padne také hranice 200.000 návštěv. Letecké muzeum navštívilo podle koordinátora akceDouši zhruba 30.000 lidí. Mohli v něm například vidět nejmodernější bojový nadzvukový letoun Jas-39 Gripen a naopak nejstarší Messerschmitt Me 262 B Schwalbe vedle sebe. Zájem byl také o hlavní budovu Národního muzea, kam se vypravilo asi 18.000 návštěvníků.

K dopravě sloužilo pro návštěvníky devět autobusových linek, které propojovaly mnoho výstavních míst. Byl také prodloužen provoz metra a lanové dráhy. Netradiční otvírací doba měla přilákat zejména návštěvníky, kteří se běžně do muzeí nevypraví. Řada výstavních míst pro ně proto připravila speciální programy, například komentované prohlídky, koncerty a ukázky kuriozit a unikátů. 

Čtěte také

Národní galerii ve Veletržním paláci navštívilo za první hodinu celkem skoro 6000 lidí. Ven na parkoviště přesunulo ukázku svých expozic Národní technické muzeum. Jeho budova je totiž kvůli rekonstrukci stále uzavřena. Zejména rodiče s dětmi si prohlíželi staré automobily a motocykly, ale také hrací stroje a model silničního parního válce ze 30. let minulého století.

Pražská muzejní noc je vrcholem celorepublikového festivalu, který začal v polovině května v Mikulově a do kterého se zapojila stovka měst. Jako první s projektem přišlo v ČR v roce 2004 pražské Národní muzeum. Akce sklidila velký ohlas, proto se postupně připojují další instituce.