UVNITŘ FOTOGALERIE Superhrdina, který spustil lavinu příběhů o hrdinech s nadpřirozenými schopnostmi , oslaví 70. narozeniny. Ne vždy ale měl Superman takovou podobu, v jaké ho známe dnes.

superman_06__192x128_.jpgNavenek vystupuje jako nenápadný krátkozraký novinář Clark Kent, ve skutečnosti ale disponuje nadlidskou silou a schopnostmi, které neváhá použít ve prospěch dobra. Komiksový hrdina, jehož příběhy se na stáncích poprvé objevily 14. června 1938, je po celém světě známý jako Superman. Během let prošla jeho dobrodružství řadou změn, vystřídali se různí autoři, "muž z oceli" získával nové a ztrácel staré schopnosti, jednou dokonce zemřel. Dodnes ale patří k největším hvězdám tohoto žánru.

Chlapíka v modrém přiléhavém oděvu a červené pláštěnce s písmenem S na hrudi stvořili v polovině 30. let Jerome Siegel a výtvarník Joseph Schuster. Spustili tak lavinu příběhů o hrdinech nadaných nadpřirozenými schopnostmi.

"Obyčejných kriminálníků" zlikvidoval Superman během své kariéry bezpočet, v paměti čtenářů a později posluchačů i diváků ale zůstane asi navždy jako hlavní protivník zapsán Lex Luthor. Supermanův protivník, kterého v nejslavnějším filmovém zpracování z roku 1978 s potěšením zahrál Gene Hackman, se podobně jako Superman vyvíjel. Poprvé se objevil už v roce 1940, později získal slávu (před dvěma lety byl zvolen osmým největším "záporákem" všech dob) díky rozličným plánům na ovládnutí světa - ty ale díky Supermanovi nikdy nevyšly.

Vedle střetnutí s Luthorem musel Superman prakticky neustále zápasit také se vztahem k půvabné Lois Laneové, kolegyni Clarka Kenta z novin. Dlouhá léta totiž platilo, že zatímco Lois měla slabost pro hrdinu v pláštěnce, "nekňubu" Clarka brala jen jako kolegu a až časem odhalila, že Kent je i Superman. Podobně jako řada jiných původně vedlejších postav se nakonec také Lois dočkala vlastní komiksové řady, která vycházela od konce 50. do poloviny 70. let. A v polovině 90. let se oba hrdinové konečně vzali - a to prakticky současně v komiksu i televizním seriálu, známém také českým divákům.

Superman totiž už dávno není jen hrdinou kreslených příběhů, brzy zamířil i do jiných médií. Už v únoru 1940 se objevil v rádiu, rozhlasový seriál se vysílal až do března 1951. Právě v rádiu se poprvé objevil kryptonit, tajemný nerost z hrdinovy rodné planety, který mu bere sílu. Rok po rozhlase se Superman jako hrdina krátkých kreslených filmů prvně objevil na filmovém plátně. Právě díky animovanému filmu také začal superhrdina létat - původně totiž na delší vzdálenosti skákal.

Filmová a televizní kariéra sice přispěla k masové oblibě Supermana, pro vývoj postavy ale bylo vždy podstatnější komiks. Právě na stránkách kreslených příběhů totiž mohli autoři snáze popustit uzdu své fantazii. Během let Superman potýkal s řadou více či méně podivných soupeřů, z nichž jen jediný jménem Doomsday jej porazil - v roce 1992 tak byli čtenáři šokováni, když zjistili, že největší hrdina všech dob je mrtev. V komiksu ale není nic nemožné a tak zanedlouho Superman opět ožil a i po svatbě s Lois nadále úspěšně pomáhá světu.

Posledním filmovým počinem s Mužem z oceli byl snímek Superman se vrací. Prohlédněte si jeho trailer.