Dvacet let hnutí homosexuálů v Česku za rovnoprávnost ukazuje putovní výstava, která začala v Domě národnostních menšin v Praze. Až do 25. ledna zde mohou návštěvníci shlédnout fotografie, obálky gay časopisů, dobové dokumenty i přenos ze sněmovny z projednávání zákona o registrovaném partnerství. Z Prahy se výstava přesune do Českých Budějovic a postupně pak i do dalších měst republiky.

20030929_s_homosexuali-svadobne-saty.jpg"Aktivistům se podařilo docílit nejen toho, že byla uznána jejich lidská práva, ale získali i respekt a uznání společnosti. Respekt k jejich lidské důstojnosti a svobodě. To je poučení pro každého, jak se společnost mění a jak lze bojovat o možnost být sám sebou," řekla ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ), která výstavu zahájila a přestřihla duhovou pásku.

Podle autora expozice Jiřího Hromady, který léta stál v čele Gay Iniciativy, výstava dokumentuje i změnu postoje společnosti. "Bylo by dobré, aby si lidé z majority uvědomili, jak se chovali k minoritě, jak o ní přemýšleli a co všechno se změnilo i v nich osobně," řekl Hromada. Dodal, že v roce 1990 přijímala homosexuály desetina lidí, loni už 70 procent. Ministryně míní, že mnoha lesbickým ženám a gayům může navíc výstava dodat odvahu "být sám sebou a žít svůj život". Podle Hromady totiž průzkum mezi homosexuály ukázal, že mnoho z nich je "zakřiklých a obává se žít v pravdě".

Gay sex původně až od 18 let

První ze 14 panelů na výstavě se zaměřuje na postavení homosexuálů ve světě od antiky po 19. století. Další ukazují situaci v Česku za Rakouska-Uherska, první republiky, nacismu i komunismu. Poslední část se věnuje době po listopadu 1989, kdy v Česku začalo působit organizované hnutí. Mezi nejznámější organizace patří SOHO, Gay Iniciativa či Lambda. V posledních letech aktivně vystupovala Gay a lesbická liga. Sdružení působila na veřejné mínění i na politiky. Usilovala o legislativní změny. Angažovala se v prevenci nemoci AIDS.

Homosexualita byla v Československu trestná do roku 1961. Republika tak trestnost zrušila dřív než mnohé demokratické státy. Přesto podle Hromady začali homosexuálové v cizině aktivně prosazovat svá práva dřív než v Česku, a to od konce 60. let. Čeští a slovenští gayové a lesbické ženy začali o změny usilovat koncem 80. let. Po sametové revoluci se na 15 let sjednotila věková hranice, pod níž je sex trestný. U homosexuálů to bylo původně 18 let. Zakázána je diskriminace kvůli sexuální orientaci. Homosexualita přestala být považována za nemoc. Loni v pololetí začal platit zákon o registrovaném partnerství. Za první rok svazek uzavřelo 346 párů.