hranolky_smazene_192.jpgLidé z jihojaponského ostrova mají rádi své tofu a ostatní produkty japonské kuchyně, ale stejně tak si pochutnají i na hamburgeru z prodejen rychlého občerstvení a dalších jídlech, se kterými je před desetiletími seznámili vojáci americké armády.

 

"Již v dětství jsme si zvykli na americkou stravu, která je nyní pro nás stejně okinawská, jako například tradiční 'čanpuru' (rýžové nudle s masem a zeleninou)," říká osmatřicetiletý Jasujuki Takaesu, šéfkuchař z hlavního města ostrova Naha.

 

"Mnoho lidí mého věku tloustne, ale já si prostě nemohu hranolky a hamburgery odříct," dodává s úšklebkem Takaesu, jehož restaurace připravuje tradiční okinawské pokrmy, jako křupavé mimiga (krájená prasečí ouška) a rafuti (ochucené dušené vepřové).

 

Spojené státy okupovaly Okinawu téměř 30 let

 

Okinawa byla od porážky Japonska v roce 1945 až do roku 1972 okupována ozbrojenými silami Spojených států a americké oddíly jsou zde rozmístěny i nyní. Japonci ze zbývajících částí země možná nad sladkou chutí piva značky A and W potřesou odmítavě hlavou, ale Američany určitě potěší možnost dát si v jednom z fast foodů firmy A and W, rozesetých po celém ostrově, pravý hamburger, smažené cibulové kroužky a nízkoalkoholické pivo stejné značky.

 

Taková jídla jsou dobře známa zámořským jedlíkům, ale okinawské speciality, kombinující americké přísady s místními, mohou zarazit jak Japonce z jiných ostrovů, tak i samotné Američany.

 

Vedle prasečích nožiček a ryb se prodává lančmít

 

Vezměme si například onigiri, což jsou japonské rýžové kuličky zabalené do mořských řas, běžně dostupné v mnoha variantách v každém obchodě. V supermarketech na Okinawě jsou ale velké čtvercové "americké" onigiri, naplněné lančmítem a vejci, k nalezení hned vedle tradičních trojhranných onigiri se soleným lososem nebo nakládanými švestkami.

 

I na tradičních tržištích, nabízejících prasečí nožičky či cizokrajné druhy ryb, se rovněž prodávají plechovky lančmítu, které si odsud turisté odvážejí jako suvenýry. "Tento druh jídla přivezli po válce Američané jako potravinovou pomoc a my všichni to od té doby jíme. Je tu proto mnohem oblíbenější než jinde," říká bělovlasá trhovkyně z tržiště ve městě Naha.

 

Mezi místními lidmi je stejně tak populární rýže s omáčkou tako. V americké variantě je to opečený sendvič, naplněný ostře kořeněnou masovou náplní. Na Okinawě je ale maso nakupeno na kopečku ryže a servíruje se k němu salát, rajčata a sýr.

 

Americká strava ale obyvatelům ostrova neprospívá

 

Podle místních zdravotních úřadů přispěla dlouhá léta pod vlivem americké stravy ke zvyšování hmotnosti ostrovanů. Jsou tak náchylnější k srdečním chorobám a umírají dříve než jejich vrstevníci ze zbytku země. Tento trend je překvapující, protože okinawská prefektura dlouho patřila k územím s největším zastoupením stoletých lidí na světě.

 

"Jídlo z rychlého občerstvení dorazilo na Okinawu poměrně brzo, a lidé jsou proto na něj zvyklí," říká zástupce zdravotníků Mitsujuku Maeda. "Tradiční kuchyně používá také hodně oleje, takže za tloustnutím obyvatelstva bude více faktorů," vysvětluje Maeda. Místní lidé rovněž dávají přednost vlastnímu autu před veřejnou dopravou, což prý je další příčinou růstu obezity.