Dvě pětiny Čechů stráví letošní letní dovolenou v místě svého bydliště. Nejčastějším důvodem je nedostatek financí, zdravotní nebo rodinné problémy.

Podle průzkumu analytické společnosti Mag Consulting sedm procent českých občanů o cestování zájem vůbec nejeví. turista.jpg

Tři pětiny českých dovolenkářů si volný čas užijí mimo svůj domov; většina z nich neopustí území České republiky. Téměř 60 procent všech dovolených se totiž uskuteční v tuzemsku; tento podíl každoročně roste. Nejoblíbenějšími kraji mezi českými rekreanty jsou Jižní Čechy, Střední Čechy, jako typické rekreační oblast Pražanů, Liberecký a Královéhradecký kraj.

Ze zahraničních cílů bude i letos pro Čechy nejpřitažlivější Chorvatsko, kam se vydá 26 procent všech dovolenkářů. Následuje Slovensko s 12 procenty, Řecko, Itálie a Španělsko. Celá polovina všech letních dovolených se uskuteční o školních prázdninách v červenci a srpnu. Toto číslo se každoročně mírně snižuje, neboť lidé přesouvají své dovolené mimo hlavní sezonu.

Nejoblíbenější zahrniční destinace českých turistů

Pořadí Destinace
1. Chorvatsko
2. Slovensko
3. Řecko
4. Itálie
5. Španělsko

Průměrná délka tuzemské dovolené je zhruba 8,5 dne; za tu dobu utratí letos individuální turisté 3800 korun, pokud jedou s cestovní kanceláří pak 6800 korun. Délka zahraniční dovolené bude letos v létě přes deset dní, za individuální pobyt v zahraničí turisté utratí 12.200 korun, v případě organizovaného zájezdu bude útrata 14.900 korun.

Průzkumu agentury Mag Consulting se zúčastnilo 1200 respondentů.