Jak se tam dostat spanelsko_pobrezi_113.jpg

Automobilem. K cestě do Španělska potřebujete zelenou kartu. Řidič, který nosí brýle, je povinen mít s sebou náhradní. Španělsko je vybaveno rozsáhlou silniční sítí v délce přibližně 664 610 km, z nichž 10 443 km připadá na dálnice placené (autopistas con peaje), bezplatné dálniční úseky a silnice dálničního typu (autovías). Jsou označeny písmenem A, někdy i E. Silnice značené písmenem N (carreteras nacionales) jsou hlavní, ale vedou obcemi, což jízdu značně zpomaluje. Vedlejší silnice bývají značeny písmenem C.

Maximální povolená rychlost na dálnicích je 120 km/hod., na hlavních silnicích (N) 100 km/hod., na ostatních silnicích 90 km/hod., v obcích 50 km/hod.


Autobusem. Z Prahy do Španělska jezdí třikrát týdně autobusy Eurolines (www.eurolines.cz). V letní sezoně nabízejí jízdenky do Španělska (bez dalších služeb) také některé cestovní kanceláře.


Letadlem. Přímé lety do Madridu a Barcelony provozují 7x týdně ČSA. Na lince Praha-Madrid létá i španělská společnost Air Europa. Některé další společnosti létají do těchto destinací s mezipřistáním. Pravidelné denní letecké spojení mezi Prahou a Barcelonou za velmi příznivé ceny, v nichž jsou zahrnuty i letištní poplatky, zahájila nová španělská nízkonákladová společnost Clickair (www.clickair.com). Do Španělska se v turistické sezoně dostanete i cenově výhodnými charterovými lety.


Vlakem. Přímé železniční spojení z České republiky do Španělska neexistuje. Je možné jet přes Švýcarsko nebo přes Německo a Francii. Z Paříže jezdí do Madridu hned několik pravidelných spojů.


Ubytování

Španělsko jako turistická velmoc nabízí nepřeberné množství nejrůznějších druhů ubytování, od kempů, mládežnických ubytoven až po luxusní pětihvězdičkové hotely. Informace o ubytování, včetně možnosti rezervací, najdete mimo jiné i na webu španělské centrály cestovního ruchu Turespaňa (www.spain.info).

Hotely, penziony, hostely

Nejlevnější bývají penziony v cenách už od 18 eur za dvoulůžkový pokoj, které najdete většinou v centrech měst. Není vždy pravidlem, že hostel je cenově přijatelnější než hotel, záleží na kvalitě, nabízených službách i umístění.

Apartmány a bungalovy

V turistických střediscích a zvláště na pobřeží je možné se ubytovat v apartmánech a bungalovech. Výše ceny se mění podle sezony, jejich pronájem je možný minimálně na sedm dnů, mimosezonní pobyty mohou být i kratší.

Mládežnické ubytovny

Španělská organizace Injuve spravuje 191 mládežnických ubytoven, jež jsou jednoduše zařízené, pokoje převážně vícelůžkové. Orientační cena je kolem 10 eur, snídaně a povlečení nebývají v základní ceně zahrnuty. Více informací najdete na www.reaj.com.

Kempy

Ve Španělsku je kolem 1400 kempů nejrůznějších kategorií. Stanování mimo vyhrazené prostory a ve volné přírodě je v mnoha místech zakázáno. Informace o možnostech volného stanování dostanete v místních informačních turistických kancelářích. Informace o kempech najdete např. na www.canalcamping.com, www.campings.net, www.infocamping.com.

Ubytování na venkově

V posledních letech se na španělském venkově rozšiřuje ubytování na statcích a venkovských usedlostech (casas rurales).


Základní informace

Mezinárodní volací číslo pro Španělsko: +34


Měna: euro: 1 euro = 28,2 Kč

Banky jsou otevřeny od pondělí do pátku od 9 do 14 hod., v sobotu je v létě zavřeno. Bankomaty bývají umístěny u vchodu do bank i na dalších frekventovaných místech.

Platební karty: většina hotelů, restaurací, obchodů i čerpacích stanic přijímá mezinárodní platební karty.


Velvyslanectví ČR v Madridu:

Avenida Pío XII, 22-24, 28016, tel.: +34 91 353 18 80, e-mail: madrid@embassy.mzv.cz, www.mzv.cz/madrid


Turistické informace vám poskytne zastoupení Španělského turistického úřadu ve Vídni:

Spanisches fremdenverkehrsamt, Walfischgasse 8/Mzz, 1010 Wien, tel.: +431/5129580, e-mail: viena@tourspain.es, www.spain.info


Praktické rady

Důležitá telefonní čísla: policie: 091 (přepadení a krádeže). Potřebujete-li pro vaši pojišťovnu policejní protokol o krádeži, případně ztrátě dokladů, ušetříte hodně času, zavoláte-li na telefonní číslo 902 102 112. Příslušný pracovník s vámi protokol sepíše po telefonu, sdělí vám číslo protokolu a odešle ho mailem na nejbližší policejní stanici v místě, kde se právě nacházíte, a vy si ho tam vyzvednete.

Městská policie: 092 (dopravní nehody a odtah vozidel). Dopravní policie - mimo obce: 062. Hasiči: 080, záchranná služba: 061


Doklady

Vyžaduje se platný cestovní doklad (cestovní pas ČR nebo občanský průkaz ČR typu identifikační karty vydané po roce 1993) a mezinárodní řidičský průkaz. Není zapotřebí předkládat doklady o účelu pobytu, zpáteční jízdenky nebo finanční prostředky.


Informace pro turisty

Turistické informační kanceláře (Oficina de Turismo, Tourist Info nebo jen Información) najdete ve všech turistických střediscích. Dostanete tam základní informace o nejdůležitějších památkách a zajímavých akcích v místě a nejbližším okolí, možnostech ubytování, dopravních spojích atd. K dispozici většinou bývají plánky míst a cizojazyčné brožurky.


Nakupování. Běžná prodejní doba v obchodech je od pondělí do soboty 9 - 13.30 a 16.30 - 20 hod. Velká obchodní centra a obchodní domy polední přestávku nemívají a bývají otevřeny do 21 h, někde až do 22 h, často i v neděli, stejně jako obchody v turistických centrech na pobřeží.


Čas. Na pevnině a na Baleárech platí středoevropský čas, na Kanárských ostrovech je o hodinu méně. I zde je zaveden letní čas. Španělé jako jižní národ mají odlišné rozvržení času než Středoevropané. Mezi 14 a 16.30 h bývají zavřeny obchody i muzea. Divadelní představení a koncerty začínají většinou kolem 22 hodin. Noční bary a diskotéky se zaplňují až kolem jedné hodiny, nejlepší atmosféra bývá mezi třetí a pátou hodinou ranní.


Lékařská péče. Od 1. června 2004 je nárok na lékařské ošetření v členských zemích EU, tedy i ve Španělsku. K tomu je zapotřebí si vyzvednout ve své zdravotní pojišťovně formulář E-111, sloužící k uplatnění nároku ze zdravotního pojištění. Musíte však počítat se spoluúčastí ve výši 40 % při hrazení ceny léku. Spoluúčast se dá vyřešit komerčním připojištěním.Pitná voda. Kvalita pitné vody z vodovodní sítě může být v různých částech Španělska odlišná. Je sice údajně zdravotně nezávadná, jistější je však zakoupit si vodu k pití v obchodě.


Bezpečnost. I když je Španělsko relativně bezpečnou zemí, v turistických centrech na pobřeží a ve velkých městech existuje značné riziko krádeží. Dávejte si pozor na peníze, fotoaparáty a další cennosti na trzích a jiných přelidněných místech.

Doklady a cennosti jsou bezpečnější v hotelovém sejfu, místo pasu můžete nosit jeho kopii.