reklama

Smetanovo trio, přední český komorní soubor, bylo se svou deskou s Dvořákovými skladbami nominováno na prestižní ocenění britského hudebního časopisu BBC Music Magazine Awards 2007. Stejný časopis tuto nahrávku podle agentury Triart Management už loni vybral do nejlepších snímků měsíce a ve Francii získala cenu Diapason d'Or tamního renomovaného časopisu.

Z 1500 CD, která byla v roce 2006 celosvětovou produkcí vydána, nominovala odborná devítičlenná porota 18 CD v šesti kategoriích - Smetanovo trio bylo nominováno v kategorii "komorní hudba" - hlasování probíhá od 20. prosince 2006 do 28. února 2007 - slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 11. dubna 2007.

smetanovo_trio_2.jpgKompaktní deska souboru se Smetanovými, Sukovými a Novákovými díly předtím za rok 2005 také obdržela ocenění časopisů Diapason a Le Monde de la musique i britského BBC Music Magazine.

"Vnímám tato ocenění především jako hold české interpretační škole, komorní tradici, ze které Smetanovo trio vzešlo, osobnostem, které jsou pro nás velkou inspirací," řekl ČTK violoncellista souboru Jan Páleníček.

Jmenoval v té souvislosti houslistu Josefa Vlacha, violoncellisty Alexandra Večtomova a Miloše Sádla i svého otce, pianistu Josefa Páleníčka - významné interprety druhé poloviny 20. století.

Jan Páleníček hraje ve Smetanovu triu se svou manželkou, klavíristkou Jitkou Čechovou a s houslistkou Janou Vonáškovou-Novákovou. Původní Smetanovo trio, založené ve 30. letech 20. století Josefem Páleníčkem a po roce 1945 působící pod jménem České trio, patřilo k nejvýznamnějším českým souborům. Trio je pravidelně zváno na významné festivaly – Pražské jaro, Janáčkův Máj, Moravský podzim, Pražské komorní slavnosti – a na domácí i zahraniční pódia – Francie, Německo, Švýcarsko, Velká Británie. V květnu 2005 se s velikým úspěchem představilo v Japonsku (Oita, Otowa).

Jan Páleníček, Čechová a Nováková se cítí být především romantiky, rádi hrají klavírní tria nejen od Smetany a Dvořáka, ale také od Brahmse, Schuberta a mnoha dalších skladatelů. Z méně známého repertoáru Páleníček jmenoval Trio f-moll Zdeňka Fibicha, které má soubor v dubnu točit na desky pro Supraphon. Páleníček s Čechovou vedle toho nedávno nahráli na CD Brahmsovy sonáty pro violoncello a klavír.

O nejnovější nahrávce Smetanova tria napsal časopis Diapason, že jde o velice vroucnou a velmi fyzickou interpretaci, o stanovení nové definice Dvořáka; hodnotí provedení jeho Tria f-moll jako přelomovou interpretaci, která přivádí k životu všechnu emoční sílu, jíž toto dílo oplývá.

Čechová se v současné době navíc sólově zabývá mimořádným projektem kompletní nahrávky Smetanova klavírního díla. Dvě desky ze sedmi plánovaných už vyšly. Projeví se to i v programu jejího recitálu na letošním květnovém festivalu Pražské jaro, kde má zahrát méně známá díla českého mistra.

Zdroj: Triart management, ČTK