Na Kubě se vyskytuje množství amerických aut z padesátých let.
Foto: Martin A. Petříček
Od začátku letošního roku mohou Kubánci po desítkách let konečně svobodně nakupovat auta. Jenže dveře se v showroomech zatím příliš netrhnou. Za prvních šest měsíců se na tomto karibském ostrově prodalo jen 50 aut. A čtyři motocykly.

Po dlouhá léta držel komunistický režim „ostrova svobody“ místní řidiče zkrátka. Ještě před třemi lety se na Kubě mohlo obchodovat jen s vozy, které se sem dostaly před rokem 1959.  Proto po silnicích této karibské země jezdí dnes už raritní kusy amerických aut z padesátých let.

V roce 2011 režim povolil obchod mezi občany a od letošního roku si lidé mohou pořídit auto od dovozce, aniž by k tomu potřebovali speciální povolení. Jenže státem vlastněných dovozců aut je na ostrově jen hrstka a ceny nových vozů stoupají do závratné výše.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.