Poctu České komory architektů (ČKA) za rok 2013 dostal ve středu večer významný český teoretik architektury Rostislav Švácha. Během ceremoniálu byla udělena také Pocta za rok 2012, jíž byl oceněn architekt David Kopecký in memoriam. Cenu převzala jeho manželka, režisérka a dramaturgyně Bára Kopecká, autorka dokumentu, který odvážného architekta zesnulého ve věku 46 let také připomíná. 

kopeckyOcenit Kopeckého se porota rozhodla motivována zejména snahou upozornit na jeho vynikající dílo a neobyčejný odkaz, který zde po své předčasné smrti v roce 2009 zanechal, uvádí k výběru laureáta ČKA.

"Jeho názory, dílo, osobní život, jeho projev - to vše vykazovalo neuvěřitelnou soudržnost a jednotu. On sám byl gesamtkunstwerkem. Precizoval každý moment, každé slovo, každý postoj dováděl do dokonalosti. Jeho nesentimentální zbavovaní se nepodstatného, odstrojování na dřeň se stalo legendárním," uvádí porota. Podle mluvčí ČKA Zuzany Hoškové předloňskou cenu komora loni neudělila z organizačních důvodů.

Dokument o architektovi, který patřil k radikálně experimentujícím tvůrcům, se jmenuje DK a je intimní výpovědí o silných vizích, posedlostí prací často odsouvající běžné životní problémy, touze objevovat nové a nově vidět. 

Rostislav Švácha je respektovaným českým historikem moderní architektury a publicistou, který podle poroty významně přispívá k šíření dobrého jména české architektury ve světě. "Platí to jak pro jeho výklad meziválečné architektury, tak pro reflexi tvorby současné. V jeho analýzách architektury se vždy výrazně uplatňuje pronikavá interpretace díla v širších kulturně-sociálních souvislostech i jeho jasný názor na poslání architektury,“ uvádí ve zdůvodnění volby odborná porota.

Historik architektury a umění Rostislav ŠváchaŠvácha je také učitelem, vychoval celou generaci historiků umění se zájmem o moderní architekturu, svými inspirativními podněty ovlivnil i tvůrčí architekty. Porota ocenila rovněž aktivity Rostislava Šváchy ve vztahu k současné zástavbě a urbanismu. Jedna z posledních kauz, ke které se opakovaně vyjádřil, je například sledovaný osud nádraží v Havířově.

Součástí udělení Pocty ČKA je odměna 50 000 korun na vydání knihy či studijní pobyt, který podpoří vědeckou činnost oceněného.