Gateshead Millenium Bridge
Foto: Daniel Pečeňa
Anglická řeka Tyne plyne korytem, jež se proplétá přes aglomeraci měst v bývalé uhelné pánvi. A právě tenhle úsek patří k nejzajímavějším díky soustavě mostů, které se klenou nad řekou spěchající k Severnímu moři.

Když nasednete na expresní vlak z Londýna do Edinburghu, chvíli předtím, než přejedete pomyslné skotské hranice, se vám naskytne jeden z nejkrásnějších pohledů na této trase. Jde o sérii sedmi mostů mezi anglickými městy Gateshead a Newcastle upon Tyne.

Úchvatná podívaná z druhého patra High Level Bridge (postaveného roku 1849) mě nakonec inspirovala k návštěvě obou měst.

Brzy ráno jsou ulice Newcastlu prázdné. Za svítání scházím k řece a od osamělého prodavače dostávám černou kávu. Mé kroky vedou nejprve k elegantní konstrukci mostu Gateshead Millenium Bridge (2001), zatím poslednímu přírůstku v soustavě zdejších mostů. Vystoupám nahoru a z té výšky shlížím na krajinu a město. Je ticho, takže slyším, jak dole pode mnou řeka bublá, klokotá.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.