Letní pavilon galerie Serpentine pro rok 2014 od chilského architekta Smiljana Radiće
Foto: Iwan Baan
Uprostřed londýnských Kensingtonských zahrad přistála obří fazole. Umístil ji sem chilský architekt Smiljan Radić, který nový pavilon navrhl pro galerii Serpentine. Inspiroval se přitom pohádkou Oscara Wilda. Přístřešek poslouží i sérii performancí.

Slavná londýnská galerie Serpentine otevírá pro letošní léto v pořadí už čtrnáctý pavilon. Připomíná fazolovou tobolku a navrhl ho známý chilský architekt Smiljan Radić. Navázal tak na japonského autora Sou Fujimota, který do srdce Kensingtonských zahrad loni nainstaloval bílý mrak z průhledné ocelové konstrukce.

Částečně průsvitný je i letošní pavilon, při jehož tvorbě se prý Radić inspiroval tvarem fazolky z pohádky Oscara Wilda Sobecký obr.

"Když jsem poprvé viděl, jak dokončený domek vypadá, byl jsem ohromený. Opravdu totiž vypadá, jako kdyby ho vyrobil obr. Jako by skutečný obr celou tuhle budovu vymodeloval vlastníma rukama. Je to vážně skvělé, protože přesně tak to mělo vypadat," popisuje autor.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.