Návrh parku v Abú Dhabi architekta Thomase Heatherwicka
Foto: www.architectureanddesign.com.au
Obyvatelé Abú Dhabi by se měli dočkat parku, nad nímž budou "pláty" připomínající vyprahlou poušť. Autorem stavby je britský architekt Thomas Heatherwick, který navrhl například londýnské autobusy.

Britský designér Thomas Heatherwick chce v metropoli Spojených arabských emirátů (SAE) vybudovat podzemní park. Domnívá se přitom, že Abú Dhabi se mylně snaží přizpůsobovat svou architekturu a prostředí západnímu stylu, podle něj se má naopak naučit ocenit pouštní charakter vlastní krajiny.

Heatherwick stál například za instalací olympijského ohně na letní olympiádě v Londýně a také za návrhem nových londýnských autobusů. Nyní podle serveru CNN hodlá park Al-Fájah vybudovat na ploše více než 120 000 metrů čtverečních.


"Některé ze zdejších parků jsou založeny na romantické představě o parcích v Evropě. Vypadají, jako by někdo zajel do Paříže, nadchnul se pro nějaké místo, sroloval je a položil tady do pouště," řekl Heatherwick k situaci v jednom z nejbohatších míst světa.

V SAE se prý nedokážou zbavit přístupu, podle něhož je třeba tamní poušť překrýt luxusními stavbami nebo výsadbou místo toho, aby lidé ocenili mimořádnost vlastní krajiny.

Park, který Brit navrhuje, má proto zvenčí činit dojem vyprahlého pahorku vyzdviženého 20 metrů nad terén. Jeho povrch budou tvořit plátěné přístřešky, které budou na sloupech a shora budou připomínat rozpukanou vyprahlou zem. Pod nimi ale budou příjemné zahrady s datlovými palmami a místní zeleninou, potoky a rybníky, kavárny i veřejná knihovna.

Heatherwick řekl, že v Abú Dhabi je vzhledem ke klimatu téměř nemožné vyjít si do ulic jako třeba v Londýně. Když tam někdo zatouží být mezi lidmi, řeší to vycházkou do nákupního centra. Právě Al-Fájah má poskytnout vítanou alternativu.

Při budování betonových struktur parku má být využit pouštní písek. Spotřebu odsolené vody, která se bude používat k zavlažování rostlin, mají zmírnit plachty, které budou místo zastiňovat.