Opevnění objektivem nizozemsko-anglického fotografa Jonathana Andrewa
Foto: Jonathan Andrew / Wired
Ráno 6. června 1944 se v Normandii vylodilo kolem 150 000 mužů, z nichž do večera více než 3 000 zahynulo. Od vylodění Spojenců na severozápadním pobřeží Francie, které pomohlo rozhodnout 2. světovou válku, uplynulo právě 70 let.

Sedmdesát let uběhlo ode dne, kdy se na pěti plážích v Normandii vylodily anglo-americké jednotky. Zasadily definitivní ránu nacistickému Německu, které se v předchozích letech vyčerpávalo v krutých bojích se sovětskými vojsky na východní frontě. Do konce války zbývalo ještě jedenáct měsíců, ovšem nebýt gigantické operace s krycím názvem Overlord, mohla trvat ještě mnohem déle.

Invazní vojska nedokázal zastavit ani Hitlerem vychvalovaný Atlantický val, pásmo opevnění, které se po dokončení mělo táhnout od Norska po hranice se Španělskem. V červnu 1944 byly hotové jen jeho části, ani polní maršál Erwin Rommel, jenž na jeho stavbu začal na konci roku 1943 dohlížet a osobně navrhoval řadu vylepšení, nedokázal zařídit zázraky.

Podívejte se na polorozpadlé bunkry, opěrné body, baterie a zátarasy, jak je zachytili současní fotografové. První část tvoří stylizované barevné snímky nizozemsko-anglického fotografa Jonathana Andrewa (ZDE je zveřejnil i server wired.com), druhou černobílé dokumentární záběry Belgičana Stephana Vanfleretena (ZDE zveřejněné i na wired.com).

reklama

Poláci postaví velkolepé muzeum druhé světové války. Takhle bude vypadat - čtěte ZDE

Na plážích v Normandii se do konce července vylodilo celkem 1,5 milionu vojáků. Bitva o Normandii si k tomuto datu vyžádala více než 44 000 mrtvých na straně Spojenců, 54 000 v řadách Němců a 20 000 mezi francouzským civilním obyvatelstvem.

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.